banner2

Economist 'Kimler Rusya'nın destekçisi?' dedi: Türkiye'nin konumu dikkat çekti

Economist dergisi 'Kimler Rusya'nın destekçileri?' başlıklı bir analizde Ukrayna Savaşı'ın taraflarını belirledi. Türkiye'nin konumu ise dikkat çekti.

Dünya 01.04.2023, 11:14 01.04.2023, 12:12
Abone ol
Economist 'Kimler Rusya'nın destekçisi?' dedi: Türkiye'nin konumu dikkat çekti

Ukrayna Savaşı'nda bir yıl geride bırakılmasına rağmen Rusya-Ukrayna arasında ateşkes ve kalıcı bir barış sağlanamadı. Rusya'nın ve Ukrayna doalyısıyla Batı'nın tarafında birçok ülke yer alırken bazı ülkeler ise hala bu savaşta kendilerini tarafsız olarak tanımlıyor. Economist dergisi ise 'Kimler Rusya'nın destekçisi?' başlıklı analizde savaşın taraflarını ortaya çıkardı.

TÜRKİYE'NİN KONUMU DİKKAT ÇEKTİ

Economist'in analizinde Ukrayna Savaşı dolayısıyla Rusya'yı kınayan ülkelerin sasyısının geçtiğimiz yıla göre azaldığı belirtildi. Birçok ülkenin Rusya eğilimli tarafa geçtiği, Ukrayna Savaşı'nı açıkça desteklemeseler de Rusya ile dost oldukları ifade edildi. 

Haritada kırmızı renk, Rusya'ya eğilimi ve bu ülkeye desteği temsil ederken, mavi taraf ise Batı yanlısı olanları ve Rusya'yı kınayanları gösteriyor.

The Economist'in haberinde Çin, İran, Myanmar, Güney Afrika, Burkina Faso, Mali, Venezuela, Küba ve Nikaragua'nın Moskova'yı destekleyenler ya da bu yönde eğilim gösterenler arasında yer aldığı aktarıldı. Türkiye'nin ise tarafsız konumda olduğuna dikkat çekildi ve şu ifadelere yer verildi: 

Tarafsız olan Türkiye, Rusya ile ticareti artırdı. Ukrayna'ya da füze taşıyan insansız hava araçlarından roket ve top mermilerine kadar silah sağladı.

BİR YIL İÇİNDE TARAFLAR DEĞİŞTİ

Güney Afrika gibi bazı ülkelerin savaşın başında tarafsız olduğu, Botswana gibi ülkelerin ise Batı eğilimli olmaktan uzaklaştığı ifade edildi. Çin'in, Rusya'ya eğilimli olmaya devam ettiği hatırlatlırken şu ifadeler kullanıldı:

Ancak Çin'in lideri Şi Cinping, savaş çabalarına anlamlı bir destek sağlamak yerine, öncelikle Batı'yı dürtmeye ve çatışmayı kendi avantajına kullanmaya odaklanmış görünüyor.

Şi, şimdiye kadar Rusya'nın silah ve asker tedariki gibi yardım tekliflerini reddetti. Tarafsız olarak sınıflandırılan Hindistan da taraf seçmeye zorlanmaktansa ticaret anlaşmalarından yararlanmaya daha istekli.

'BATI İLE YARIŞAMAZ'

Rusya'ya yalnızca Belarus, İran ve Kuzey Kore'nin fiilen silah sağladığı belirtildi. Rusya'nın Çin dışındaki dostlarının ise Batı'nın Ukrayna'ya desteği ile yarışamayacağına dikkat çelildi ve şu ifadeler kullanıldı:

Yalnızca ABD, işgalden bu yana 33 milyar doların üzerindeki bir değerle eğitim ve ekipman sağladı. Eylül ayı itibarıyla yaklaşık 50 diğer ülke, 13 milyar dolardan fazla güvenlik yardımı sağladı veya taahhüt etti.

Rusya, kağıt üzerinde geçen yıl endişe verici miktarda destek kazandı. Ancak pratikte, bu dostluklar boş görünüyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!