Yandex Metrica

Anlaşma sağlandı! AB, Rusya'nın parasıyla Ukrayna'ya silah alacak

Anlaşma sağlandı! AB, Rusya'nın parasıyla Ukrayna'ya silah alacak

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri Rusya ile ilişkileri daha da gerecek bir karara imza attı. Dondurulan Rus varlıklarından elde edilen karların Ukrayna'nın savunmasını desteklemekte kullanılması konusunda uzlaşmaya varıldı.   

Dünya

21.05.2024, 22:49

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam ederken Avrupa Birliği, Moskova yönetimini kızdıracak bir karara imza attı. Dondurulan Rus kaynaklarından elde edilen gelirlerin Ukrayna'nın silahlandırılmasında kullanılacağı bildirildi. 

AB Dönem Başkanı Belçika'nın resmi sosyal medya hesabından, "AB ülkelerinin büyükelçileri, Rusya'nın dondurulan varlıklarından kaynaklanan olağanüstü gelirlere ilişkin tedbirler üzerinde prensipte anlaştı." paylaşımı yapıldı.

Paylaşımda, Rus varlıklarından kaynaklı paranın Ukrayna'nın toparlanmasını ve askeri savunmasını desteklemeye hizmet edeceği belirtildi.

Bir gecede 87 İHA imha edildi: Terör saldırısı girişimi engellendi! Bir gecede 87 İHA imha edildi: Terör saldırısı girişimi engellendi! Haberi Görüntüle

UKRAYNA RUS KAYNAKLARIYLA SİLAHLANDIRILACAK

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de konuya ilişkin açıklamasında, "Dondurulan Rus varlıklarından elde edilen gelirlerin Ukrayna için kullanılmasına ilişkin teklifimiz konusundaki siyasi anlaşmayı memnuniyetle karşılıyorum." ifadesini kullandı.

Söz konusu paranın Ukrayna ve Avrupa'yı daha güvenli bir hale getireceğine işaret eden von der Leyen, bunun güçlü bir sembol olduğuna dikkati çekti.

Fransa savaş uçakları Karadeniz'e: Macron'dan savaşı daha da alevlendirecek hamle Fransa savaş uçakları Karadeniz'e: Macron'dan savaşı daha da alevlendirecek hamle Haberi Görüntüle

YAKLAŞIK 200 MİLYAR AVRO DONDURULDU

AB ülkeleri, savaş nedeniyle Rusya Merkez Bankasının yaklaşık 200 milyar avrosunu dondurdu. Rus varlıklarını elinde tutan finansal kurumlar bunlarla vadesi geldikçe yeniden yatırım yaparak ciddi bir kazanç sağlıyor.

Yunanistan'dan 'vize' provokasyonu! Türk vatandaşlarını adaya almadılar Yunanistan'dan 'vize' provokasyonu! Türk vatandaşlarını adaya almadılar Haberi Görüntüle

GEÇEN YIL 3 MİLYAR AVRODAN FAZLA GELİR ELDE EDİLMİŞTİ

AB'nin dondurduğu Rusya Merkez Bankası rezervlerinin 180 milyar avrosu, Belçika merkezli menkul kıymet takas ve saklama hizmeti sunan Euroclear'da bulunuyor. Bu nedenle kurumun bilançosundaki varlıkları hızla artarken, Euroclear büyük miktarda faiz geliri sağlıyor. Euroclear, AB yaptırımları nedeniyle dondurulan Rus varlıklarının faizinden geçen yıl 3 milyar avrodan fazla gelir elde etmişti.

Güney Kafkasya'da gerginlik: Ermenistan askerleri Azerbaycan mevzilerine ateş açtı Güney Kafkasya'da gerginlik: Ermenistan askerleri Azerbaycan mevzilerine ateş açtı Haberi Görüntüle

ANLAŞMA SAĞLANDI

AB Komisyonunun konuyla ilgili hazırladığı teklif, Rus varlıklarından elde edilen gelirlerin ayrı bir hesaba yatırılmasını ve bunun Ukrayna için kullanılmasını içeriyordu.

Böylece AB ülkeleri, dondurulmuş Rus varlıklarının yatırıma dönüştürülmesinden elde edilen yıllık yaklaşık 3 milyar avroluk karın, Ukrayna'ya silah ve mühimmat alımında kullanılmasına yönelik planda anlaşma sağlamış oldu.

Bütün detayları henüz açıklanmayan plan kapsamında, karın yüzde 90'ının Ukrayna'ya silah alımına, yüzde 10'unun ise diğer çeşitli yardımlara aktarılması öngörülüyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading