banner2

Çin'de Mao'dan bu yana bir ilk yaşandı! Şi Çinping 3. kez seçildi

Şi Cinping, Çin Komünist Partisi Genek Sekreterliğine yeniden seçilerek, Mao'dan sonra iktidarını üçüncü döneme taşıyan ilk lider oldu.

Dünya 23.10.2022, 18:42 23.10.2022, 18:50
Abone ol
Çin'de Mao'dan bu yana bir ilk yaşandı! Şi Çinping 3. kez seçildi

Çin Komünist Partisinin dün sona eren 20. Ulusal Kongresi sonrası bugün ilk toplantısını yapan partinin en üst yönetim organı Merkez Komite, Şi Cinping'i tekrar genel sekreter seçti. 

Şi, 2012 ve 2017'nin seçildiği göreve yeniden gelirken, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurucusu Mao Zıdong'dan bu yana parti liderliğini iki dönemden fazla sürdüren ilk lider oldu. 

MERKEZİ KOMİTE YİNE Şİ'Yİ SEÇTİ 

Merkez Komite, ilk toplantısında kendi içinde 25 kişilik Siyasi Büro'yu, 10 kişilik Merkezi Askeri Komisyonu, 7 kişilik Daimi Komite'yi ve Genel Sekreteri belirledi. 

Toplantı sonrası Genel Sekreter Şi ve yeni seçilen Daimi Komite'nin diğer üyeleri Li Çiang, Vang Huning, Cao Lıci, Li Şi ve Ding Şueşiang, protokol sırası ile basın mensuplarına konuştu. 

KOMİTE'YE SEÇİLEN TÜM İSİMLER Şİ'YE YAKIN İSİMLER 

Daimi Komite'ye dört yeni isim seçilirken, üyelerin tamamının Şi'ye yakın isimler olması dikkati çekti.

HEDEF SOSYALİST BİR TOPLUM YARATMAK 

Şi, komite üyelerini takdim için yaptığı konuşmada, geçen on yılın iki "yüzyıl hedefinden" ilki olan "her yönüyle ortalama refaha sahip toplum yaratma hedefine ulaşıldığı", gelecek on yılın "her yönüyle güçlü modern bir sosyalist toplum yaratmak" olacağını belirtti.

Şi, Çin karakterinde sosyalist modernleşme ile Çin ulusunun yeniden canlanma rüyasını gerçekleştireceğine inandığını ifade etti.

MAO'DAN BU YANA EN UZUN SÜRELİ PARTİ LİDERİ 

ÇKP Genel Sekreteri ve Devlet Başkanı Şi Cinping'in, kongrenin iktidarını üçüncü döneme taşıyarak Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurucusu Mao Zıdong'dan bu yana parti liderliğini iki dönemden fazla sürdüren ilk lider oldu.

DEVLET BAŞKANLIĞINI DA 3. DÖNEME TAŞIYACAK 

Şi'nin 2023'ün martında yapılacak Çin Ulusal Halk Kongresi (ÇHUK) toplantısında üçüncü kez devlet başkanlığı seçilerek iktidarını üçüncü döneme taşıması bekleniyor.

Çin Anayasası'nda 2018'de yapılan değişiklikle devlet başkanının görev süresini iki dönemle sınırlayan kural kaldırılmış, böylece Şi'nin liderliğini üçüncü döneme taşımasının önü açılmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!