banner2

Almanya Ukrayna'ya silah göndermeye devam ediyor! Yardım miktarı 15 milyar euroya çıkacak

Bugüne dek Ukrayna'ya silah yardımı için yaklaşık üç milyar euroluk fonu serbest bırakan Almanya, bu miktarı artırma kararı aldı. Ülkede yarın alınması planlanan kararla bu meblağın 15 milyar euroya çıkarılması bekleniyor.

Dünya 28.03.2023, 19:06
Abone ol
Almanya Ukrayna'ya silah göndermeye devam ediyor! Yardım miktarı 15 milyar euroya çıkacak

İki ay önce Ukrayna'ya Leopard 2A6 tanklarını tedarik etme kararını açıklayan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, dün 18 tankın Ukrayna'ya ulaştığını doğrulamıştı. Hükümetin Kiev'e askeri yardım miktarını 5 katına çıkaracağı öğrenildi. Der Spiegel'de yer alan habere göre şimdiye kadar 3 milyar euro olan yardım miktarı 15 milyar euroya çıkmış olacak.

Aynı şekilde kamu yayıncısı ARD de Alman hükümetinin Ukrayna'ya askeri yardımda önemli artış planladığını duyurdu. ARD'nin haberinde bu cari yıl içinde Almanya'nın Ukrayna'ya yaptığı silah yardımı için 2.2 milyar euro serbest bırakıldığı, Meclis Bütçe Komisyonu'nun yarınki toplantısında 'eğitim yardımı' kapsamında 12 milyar euroluk ek fonu onaylayacağı bildirildi.

Fransız haber ajansı AFP, Almanya'nın şimdiye kadar Ukrayna'ya yaptığı silah yardımı için yaklaşık üç milyar euronun serbest bırakıldığını, yarın alınması planlanan kararla bu meblağın 15 milyar euroya çıkacağını kaydetti.

Gelecek yıllar için ek fonlar ayrıldığını belirten AFP, toplamın nasıl tahsis edileceği ve harcamanın kesin zaman çerçevesinin net olmadığını ekledi.

Bu paranın Ukrayna'ya doğrudan silah tedariki ve bu yüzden Alman silahlı kuvvetlerinin tükenen stoklarını dolduracak yeni silah alımları için kullanılması bekleniyor. 

Hükümetle Meclis Bütçe Komisyonu arasındaki yazışmalardan anlaşıldığı kadarıyla Alman ordusu yeni PzH-2000 tipi 155mm'lik kundağı motorlu obüsler satın almayı planlıyor. Almanya, Hollanda ile işbirliği içinde bunlardan Ukrayna'ya veriliyor. Dünyadaki en modern obüslerden biri olarak kabul edilen PzH 2000, dakikada 10 mermi fırlatabiliyor ve kullanılan mühimmata göre 30 ila 40 kilometre atış yapabiliyor.

Almanya Maliye Bakanlığı'nın Meclis Bütçe Komisyonu'ndan fonların serbest bırakılmasını istediği mektupta şu ifadelere yer verildi:

"Objektif olarak bakıldığında ek masraflar kaçınılmaz. Ukrayna'ya sürekli destek olunmazsa, Ukrayna'nın Rusya'nın saldırganlığına karşı verdiği savunma savaşını kaybedeceğine dair ciddi bir risk var ki, bunun, Avrupa'nın barış düzeni için öngörülemeyen sonuçları olur."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!