Tankların üzerine havan topu bırakan gizemli araç Türk icadı SONGAR mı?

Ukrayna ordusu Rus tanklarını havadan bırakılmış top mermisiyle vuruyor. Mühimmatın bir helikopterden bırakıldığı açıklandı ancak mevcut konsept, Türk icadı SONGAR-TOGAN ikilisine çok benziyor.

Savunma 29.04.2022, 18:18 29.04.2022, 18:45
Abone ol
Tankların üzerine havan topu bırakan gizemli araç Türk icadı SONGAR mı?

Ukrayna cephesinden ilginç görüntüler geliyor. 24 Şubat'ta başlayan Rus işgalinden buyana kaydedilmiş en tuhaf görüntülerden biri bugün servis edildi. Görüntülerde Ukrayna ordusuna ait bir hava aracından Rus tankının üzerine hava mermisinin bırakıldığı görülüyor. Gece yapıldığı düşünülen saldırıda havan mermisi, serbest düşüş sonrası tanka isabet ederek araca hasar veriyor.Merminin bir helikopterden bırakıldığı açıklandı ancak düşük irtifadaki riskler göz önüne alındığında havan mühimmatını taşıyan aracın bir drone olduğu düşünülüyor. 

SONGAR HAVADAN TOGAN BIRAKMIŞTI

Yerdeki hedeflere havan mermisi bırakma stratejisi konusunda Türkiye'nin öndegelen ülkelerden biri olduğu biliniyor. TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen yüksek infilaklı havan mermisi TOGAN, Asisguard firmasınca üretilen SONGAR adlı drone'a entegre edilmiş ve bununla başarılı atışlar gerçekleştirilmişti. 

Asisguard Genel Müdürü Mustafa Barış Düzgün, 2021 Kasım'ında verdiği bir demeçte 'silahlı drone sistemi' SONGAR'ı iki ülkeye ihraç ettiklerini, üç ülkeyle de satış anlaşması imzaladıklarını söylemişti. Ukrayna'da son çekilen görüntüde havan mermili operasyona imza atan aracın SONGAR olup olmadığı şimdilik bilinmiyor. 


İŞTE SONGAR'IN YETENEKLERİ


UKRAYNA: 23 BİN RUS ASKERİ ÖLDÜ

Envanterinde bulunan çok çeşitli silah sistemleriyle Rus ordusuna ağır kayıplar verdiren Ukrayna güçleri, son yayınlanan listeye göre 24 Şubat'tan buyana 23 bin düşman unsur öldürdüklerini iddia etti. Ayrıca şimdiye kadar 1000'e yakın Rus tankı, 2418 zırhlı taşıyıcı, 435 top-obüs, 151 çok namlulu roketatar, 73 hava savunma sistemi, 189 uçak, 4 adet İskender füze rampası, 155 helikopter, 1695 taşıyıcı kamyonet, 8 gemi, 76 tanker, 229 insansız hava aracı ve 31 de taktik istihkam aracı imha edildi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!