banner2

Saç bakımınızı bu meyveyle yapın! Semt pazarlarında satılan o meyve kırılan saçları onarıyor, dökülmeleri önlüyor!

Semt pazarlarında rastlayabileceğiniz kudret narı, çoğu kişinin tanımadığı bir meyve. Olgunlaşmamış hali ile salatalığı andıran meyve, sağlık için çok faydalı. Kan şekerini düzenleyen kudret narı, cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılabiliyor. Peki bu meyve nasıl tüketilmeli?

Sağlık 25.09.2022, 11:39
Abone ol
Saç bakımınızı bu meyveyle yapın! Semt pazarlarında satılan o meyve kırılan saçları onarıyor, dökülmeleri önlüyor!

Kudret narı nedir? Kudret narının faydaları nelerdir? Kudret narı nasıl tüketilmeli? İşte cevaplar...

Ham hali yeşil, olgunlaşmış hali ise turuncu olan kudret narı çok sağlıklı bir gıda maddesi. Çoğu insanın, hakkında bilgi sahibi olmadığı bu meyvenin üretimi daha çok tropikal bölgelerde yapılsa da Türkiye'de de son yıllarda yetiştiriciliği yapılıyor. 

GÖRÜNÜŞÜ SALATALIĞA BENZİYOR

Kabakgiller familyasına ait olan meyve, dikenli bir dış yüzeye sahip. İç kısmında nar tanelerine benzeyen kırmızı çekirdekler bulunuyor. Salatalık gibi uzun ve ince bir şekle sahip olan kudret narı, olgunlaştığında sekiz ila 15 santimetrelik bir büyüklüğe ulaşıyor. 

ACIMSI BİR TADI VAR

Acımcı bir tada sahip olan kudret narı, yıllardır tedavi amaçlı kullanılıyor. Özellikle mide ve bağırsakları koruma noktasında çok önemli faydaları bulunan meyve, kan şekerini düzenleme etkisine de sahip.

ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLUYOR

Kudret narı aynı zamanda kolesterolü dengelemeye yardımcı oluyor, kilo vermek isteyen kişilerde yağ yakımını hızlandırıyor. Enerji verici bir özelliği olan meyve, solunum yolu hastalıkları için de oldukça faydalı. 

CİLDİ GÜZELLEŞTİRİYOR

Vücutta biriken toksinleri atmaya yardımcı olan kudret narı bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruma sağlıyor. Karaciğeri temizliyor ve cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor. Kudret narı aynı zamanda tam bir kalp dostu.

ADETA SAÇ BAKIM ÜRÜNÜ 

Saçlar için adeta bir bakım ürünü olan kudret narı kırılan saçları onarıyor, dökülmesini azaltıyor ve parlaklık kazandırıyor. Saçın nemini geri kazanmasına yardımcı olan meyve, saçı yumuşatarak daha kolay taranmasını sağlıyor.

KRONİK HASTALIĞI OLANLAR KULLANMAMALI

Bu meyve kronik hastalıkları olan ve düzenli ilaç kullanan kişilerde ise yan etkilere sebep olabiliyor. Fazla kullanımı mide sorunları ve ishale yol açıyor. Kudret narında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise zehirlenmelere yol açabilen çekirdeklerinin tüketilmemesi.

KUDRET NARI NASIL TÜKETİLMELİ? 

Peki kudret narı nasıl tüketilmeli? 

  • Taze olarak tüketilen bu meyve, bir çatal yardımı ile ezildikten sonra 1 tatlı kaşığı ile direkt olarak yenebilir.
  • Çekirdekleri temizlenip küçük dilimlere bölünerek, yapraklarıyla birlikte balın içerisinde bekletilebiliyor. Kudret narı tatlısı adıyla da bilinen bu karışım, 21 gün ila 6 ay arası bekletilerek doğrudan yenebiliyor. Bu karışım saf zeytinyağı ile de yapılabiliyor. 
  • Su, limon suyu, tuz ve zencefil/zerdeçal tozu ile blenderdan geçirilerek kudret narı suyu yapılabiliyor.
  • Çekirdekleri işlenerek kudret narı yağı veya kudret narı macunu elde edilebiliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!