banner2

Peynir yemeyi bırakmak sağlığı nasıl etkiler? Sindirimden cilde kadar tüm vücuda yansıyor

Kahvaltıların, makarnaların, tostların ve bazı yemeklerin ana malzemesi olan peynir, en sağlıklı olduğu düşünülen yiyeceklerden. Ancak bazı araştırmalar var ki, peynir tüketimini bırakmanın sağlığı daha da olumlu yönde etkileyeceğini gösteriyor. Buna göre bir kişi peynir yemeği bıraktıktan sonra daha az şişkinlik yaşayabilir ve cilt rengi bile açılabilir.

Sağlık 21.02.2023, 19:07 21.02.2023, 19:11
Abone ol
Peynir yemeyi bırakmak sağlığı nasıl etkiler? Sindirimden cilde kadar tüm vücuda yansıyor

Peynir kimi için sadece bir kahvaltılıkken kimi için en önemli gıda ürünü olabiliyor. Evde peynir kalmadığında kötü hissedenler aslında bu yiyeceğin geri planda sağlığa olumsuz etkisi olduğunu bilse eminiz yavaş yavaş araya mesafe koymayı düşünüyor. 

KALP HASTALIĞI 

Pek çok peynir çeşidi kaloriyle dolu, yağ ve sodyum içeriği yüksek. Bu da tip 2 diyabet, kalp yetmezliği, koroner kalp hastalığı, hipertansiyon ve felce yol açabiliyor. Dolayısıyla peynir tüketimini bıraktığınızda bu risklerden uzaklaşmış oluyorsunuz. 

CİLT TONUNUZ İYİLEŞİR

Peynir alımını azaltmak, cildinizin tonu ve dokusu üzerinde olumlu bir etki yaratır. Araştırmalar , süt ürünlerinin aşırı yağ üretimiyle bağlantılı olduğunu ve bunun da cildinizdeki çirkin lekelerin görünümünü artırabileceğini gösteriyor.

ŞİŞKİNLİK SORUNUNUZ AZALIR

Sindirim sorunlarıyla mücadele eden ve sık sık şişkinlik yaşayan biriyseniz, peynir ve süt ürünlerini kesmek veya sınırlandırmak bunu tersine çevirmeye yardımcı olabilir. 

BAŞ AĞRISI ŞİKAYETİ ORTADAN KALKAR

Migreni olan biriyseniz, suçlu peynir ve süt ürünlerinden yüksek bir beslenme olabilir. Bazı peynirler, migren ve baş ağrılarının tetiklenmesiyle bağlantılı bir amino asit olan tiramin açısından yüksek.

KOLESTEROLÜ İYİLEŞTİREBİLİR

Peyniri bırakmanın bir başka olumlu yan etkisi de kolesterolünüzü yönetmenize yardımcı olabilmesi. Peynirde bulunan doymuş yağın, karaciğeri daha fazla kolesterol üretmesi için tetiklediğinden, kötü veya düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterolü artırdığı biliniyor. 

KİLO VERMEYE YARDIM EDER

Kilo vermeye çalışıyorsanız, fazla miktarda peynir yemek, birçok peynir türünde bulunan şeker, yağ ve kalori içeriği nedeniyle, istediğiniz zaman çizelgesine göre kilo verme hedeflerinize ulaşma yeteneğinizi de engelleyebilir. Bu yüzden onları azaltmak kilo vermeye yardımcı olabilir.

KANSER RİSKİNİ DÜŞÜRÜR

Peynir ve genel olarak süt ürünleri tüketiminizi azaltmak, kanser riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Bunun nedeni, daha az peynir yiyerek, sütte bulunan ve hastalıkla bağlantılı olabilecek bir protein olan daha az kazein almanızdır.

İLTİHAPLANMAYI AZALTIR

Peynir ve süt ürünlerinin vücutta iltihaba neden olabilecek çok sayıda katkı maddesi, koruyucu madde ve hormon içerdiğini belirtiliyor. i.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!