banner2

Korona bitmeden yeni virüs! DSÖ uyardı: Dünya Kupası ile yayılabilir

FIFA Dünya Kupası devam ederken Katar'dan gelen haberler paniğe sebep oldu. Katar'da son on yılda onlarca insanın Orta Doğu Solunum Sendromu'na (MERS) yakalandığı belirtilirken Dünya Sağlık Örgütü deve gribinin Kovid19'dan bile tehlikeli olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Sağlık 25.11.2022, 17:47
Abone ol
Korona bitmeden yeni virüs! DSÖ uyardı: Dünya Kupası ile yayılabilir

Kovid19 pandemisi hâlâ etkilerini sürdürürken Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) gelen açıklama paniğe yol açtı. 2022 FIFA Dünya Kupası'nın düzenlendiği Katar'da son 10 yılda onlarca insan, Orta Doğu Solunum Sendromu'na (MERS) yakalandı. İnsandan insana yayılan virüsün, Katar'a giden çok sayıda taraftar nedeniyle yayılmasından endişe ediliyor. Develerin hastalığın doğal kaynağı olduğu düşünülürken, turistlere memeli hayvanlara dokunulmaması çağrısı yapıldı.

TARAFTARLAR DÜNYAYA YAYABİLİR

Dünya, koronavirüsten sonra yeni bir salgın yaşanmasından korkuyor. Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) uzmanlar, koronavirüsün daha ölümcül bir akrabası olan “deve gribi” (MERS) virüsünün yayılabileceğinden endişe ediyorlar. Katar'da son 10 yılda onlarca insanın ölümüne yol açan hastalığın, ülkeye gelen taraftarlar nedeniyle dünyaya yayılabileceği ve yeni bir pandemiyi tetikleyebileceği uyarısı yapıldı. Develer virüsün doğal konağı olarak düşünülürken turistlere memeli hayvanlara dokunulmaması çağrısı yapıldı.

SEKİZ POTANSİYEL RİSKTEN BİRİ

Bilim insanları, MERS'i teorik olarak dört haftalık turnuva sırasında ortaya çıkabilecek sekiz potansiyel 'enfeksiyon riskinden' biri olarak listeledi. Covid-19 ve maymun çiçeği ise en olası iki tehdit olarak gösterildi. New Microbes and New Infections dergisinde yayımlanan çalışmanın yazarları, Dünya Kupası'nın 'kaçınılmaz olarak bulaşıcı hastalık riskleri oluşturduğunu' vurguladı.

DSÖ UYARIDA BULUNDU

DSÖ Seyahat Sağlığı İşbirliği Merkezi'nde bir epidemiyolog olan Profesör Patricia Schlagenhauf ve Suudi Arabistan'daki Johns Hopkins Aramco Healthcare'de bulaşıcı hastalık danışmanı olan meslektaşları Jaffar Al-Tawfiq ve Fransa'daki Aix Marseille Üniversitesi'nden Philippe Gautret, bu durumun özellikle Katar ve komşu ülkeler için geçerli olduğunu söyledi. Uzmanlar Katar'a giden çok sayıdaki taraftar nedeniyle hastalığın dünyanın diğer ülkelerine yayılabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

1,2 MİLYON İNGİLİZ KATAR'DA

Bununla birlikte, İngiltere’den yaklaşık 5 bin taraftarının Katar’a gittiğini bildirildi. 2022 Dünya Kupası’nın final maçlarına kadar 1,2 milyon İngiliz taraftarın Katar’a gitmesi bekleniyor.

İNSANDAN İNSANA BULAŞIYOR

Uzmanlar , Kovid salgınının ardındaki virüsle aynı aileden olan MERS virüsünün doğal konakçısı olduğuna inanılan develerin insandan insana bulaşmanın da mümkün olduğunu açıkladı. İngiltere, en son Ağustos 2018'de Orta Doğu'dan gelen bir turistte olmak üzere yalnızca beş MERS vakası kaydetti. Araştırmacılar bu hastalığın insandan insana bulaşmasının mümkün olduğu belirtiliyor. Diğer taraftan, develerin, Covid-19 pandemisinin arkasındaki virüsle aynı aileden gelen virüsün doğal konağı olduğu düşünülüyor.

'ÇİĞ SÜT İÇMEKTEN KAÇININ'

Uzmanlar, bölgeye gelen tüm gezginlerin memelilere dokunmaktan kaçınmasını şimdiden tavsiye ediyor. En son uyarının arkasındaki bulaşıcı hastalık için bilim insanları çiğ süt veya deve idrarı içmekten veya uygun şekilde pişirilmemiş deve eti yemekten de kaçınmaları gerektiğini söyledi.  Uzmanlar, ayrıca soğuk algınlığı veya gribe benzeyen MERS semptomları ile ülkelerine dönen herkese, enfeksiyon kontrolü ve testinin yapılabilmesi için tıbbi yardım alması ve seyahat geçmişini paylaşmasını tavsiye etti.

Öte yandan, MERS’in özel bir tedavisi bulunmuyor. Bu nedenle doktorlar, hastalığı tedavi etmek yerine semptomlarını hafifletmek için çalışıyor.

DEVE GRİBİ (MERS) NEDİR?

Deve gribi olarak da bilinen Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS), öncelikle üst solunum yollarında meydana gelen ciddi bir solunum hastalığıdır. Ateş, öksürük ve nefes darlığına neden olur ve bu hastalığa yakalanan kişilerin yaklaşık %30'u hayatını kaybeder. Ortalama kuluçka süresi yaklaşık 5 gündür, ancak 2 ila 14 gün sonra meydana geldiği durumlar vardır . İnsanlar MERS'i enfekte hayvanlardan kapabilir. Ancak doktorlar virüsün ana kaynağının Orta Doğu'daki develer olduğunu söylüyor.

Hastalığın ana semptomları arasında ateş ve titreme,öksürük ve nefes darlığı gibi belirtiler bulunuyor. Daha az yaygın olarak ise kan öksürmek, ishal ve kusma gibi belirtiler gözüküyor. Ellerin sık sık ve en az 20 saniye boyunca sabun ve su ile yıkanması veya alkol ile dezenfekte edilmesi, kirli ellerle göz, burun ve ağza temastan kaçınılması, hasta kişilerle yakın temastan kaçınılması ve deve gibi hayvanlarla temas halinde olunmaması tavsiye ediliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!