banner2

Her gün egzersiz yapmak doğru mu? Ağır egzersizler vücudu nasıl etkiliyor?

Zayıflama, kilo kontrolü veya sağlıklı yaşam için yapılan egzersizler bazen vücudu zorlayabilir ve istenmeyen olumsuzlukların yaşanmasına yol açar. Uzmanlara göre uzun vadede kronik ağrı ve kas hasarının önüne geçmek için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. İşte egzersiz alışkanlıklarının yol açtığı olumsuzlukları önlemenin yolları.

Sağlık 01.06.2023, 19:42
Abone ol
Her gün egzersiz yapmak doğru mu? Ağır egzersizler vücudu nasıl etkiliyor?

Egzersiz yaparken, vücudumuz için iyi bir şey yaptığımıza dair yaygın bir inanış var. Pratikte ise antrenman rutinleri hakkındaki birçok inanç aslında sağlıklı aktiviteleri zararlı, hatta tehlikeli bir hale dönüştürüyor.

İşte uzun vadede yaralanma, kronik ağrı ve kas hasarı riskini önemli ölçüde artırabilen hatalardan kaçınmanın yolları.

ISINMA HAREKETLERİNİ ATLAMAYIN

Önemli ve güvenilir bir tıbbi bilgi kaynağı olan Mayo Clinic, yaralanmaları önlemek ve fiziksel performansı iyileştirmek için egzersize başlamadan önce esnemenin önemini vurguluyor. Doktorlara göre, ısınmadan egzersize başlayanların eklem sertliği geliştirme ve diğer tıbbi sorunları yaşama durumu önemli derecede artış gösteriyor. 

Bunun nedeni basit bir esneme rutininin, egzersiz sırasında çok çalışan ve sonuç olarak gerçekten oksijene ve besinlere ihtiyaç duyan organlara kan akışını iyileştirmesi.

CANINIZ YANMAYA BAŞLADIĞINDA DEVAM ETMEYİN

Spor salonlarındaki tüm sporcular ve vücut geliştiriciler, başkalarına veya kendilerine karşı doğal bir rekabet içgüdüsüne sahiptir. Rekabetçilik gelişmeye iter, ancak acı, bir şeylerin ters gittiğini, vücudun bir molaya ihtiyacı olduğunu, doğru hareket etmediğimizi veya egzersizin şu anda çok zor olduğunu gösteren bir duygu. Bu uyarı işaretini dinlemez ve dikkat etmezseniz ileride yaralanmalar, kronik ağrılar ve ciddi tıbbi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

AĞIR EGZERSİZLER İÇİN KENDİNİZİ ZORLAMAYIN

Yaptığınız bir egzersiz ciddi bir rahatsızlığa neden oluyorsa, vücudunuz bir şeyin düzgün çalışmadığına dair sinyal vermeye çalışıyor demektir. Rahatsız edici ve doğal olmayan bir egzersiz yapıyorsanız, birkaç kas grubunu çalıştıran ve onları daha doğal hissettirecek şekilde uyaran başka bir egzersiz deneyin. 

TEK BİR EGZERSİZ TÜRÜYLE YETİNMEYİN

Fitness iki ana gruba ayrılabilir. Biri koşma, yüzme, bisiklete binme veya ip atlama gibi dayanıklılık; diğeri ise ağırlık kaldırma, TRX ve diğerleri gibi kuvvet antrenmanı. 

Her insan bir tür egzersizden gerçekten hoşlanır, ancak bu unsurlardan birinden vazgeçerseniz kondisyonunuzu geliştiremezsiniz ve sağlığınıza zarar verebilirsiniz. Örneğin, herhangi bir kuvvet antrenmanı yapmadan sadece koşan insanlar kas kütlesini kaybedebilir ve yaralanma risklerini artırabilir. Koşmadan sadece ağırlık kaldıran kişilerde ise kaslarda bozulma ve metabolizmada yavaşlama gelişebilir.

HER GÜN ANTRENMAN YAPMAYIN

ABD'de yayınlanan özel bir rapor, egzersizler arasında en az bir gün ara vermeden egzersiz yapan kişilerin ciddi yaralanma ve düşük performans riskini önemli ölçüde artırdığını gösteriyor. Bunun nedeni vücudun iyileşmek ve gelişmek için eğitime ihtiyaç duyduğu kadar dinlenmeye de ihtiyaç duyması.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!