Ağır metal zehirlenmesi nedir? İşte ağır metal zehirlenmesini önleyen detoks uygulamaları!

Vücudumuz sağlık için yararlı ve zararlı bazı maddelerle yüklü. Ağır metal adı verilen, hava ve deri yoluyla vücuda girip zehirli etki ortaya çıkaran kurşun, civa, arsenik ve kadmiyum gibi maddeler, beyin hücrelerinde kalıcı hasar bırakma gücüne sahip. Ancak hayata geçirilecek bazı uygulamalarla Ağır Metal Detoksu yapmak mümkün...

Sağlık 14.08.2022, 19:21
Ağır metal zehirlenmesi nedir? İşte ağır metal zehirlenmesini önleyen detoks uygulamaları!

Ağır metal nedir? Ağır metal zehirlenmesi belirtileri nelerdir? Ağır metal detoksu nasıl yapılır? İşte cevaplar...

Ağır metaller insan sağlığı için bazı tehlikeler barındırıyor. Özgül ağırlığı 4’ten büyük kimyasal elementlere verilen bu isim en yalın haliyle, vücudun ihtiyacı olmayan ürünlerle aldığı toksik etkili elementleri ifade ediyor. Ağır metaller hava ve deri yoluyla, bazen de içme suyuyla vücuda giriyor. İçilen suyun pH derecesi ve temizliği işte bu yüzden sağlık üzerinde çok etkili.

ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜNE SEBEP OLUYOR

Kurşun, civa, arsenik ve kadmiyum gibi ağır metaller vücudu yoruyor ve organlara zarar veriyor. İç organlar da olumsuz yönde etkileniyor. 
Özellikle kurşun zehirlenmesi, öğrenme güçlüğü ve beyin hücrelerinde kalıcı hasar bırakıyor. Sağlıksız beslenme, hijyenik olmayan gıdaları tüketme ve hava yoluyla bu zehirlenme ortaya çıkabiliyor. 

TESİSAT BORULARI BAKIR OLMAMALI

Oda sıcaklığında buharlaşan cıva akciğerlere ulaştığında solunum hastalıklarına neden olurken yumuşak ve hafif bir ağır metal olan alüminyum da vücut için tehlike arz ediyor. Kadmiyum ağır metali vücuttan böbrek ve karaciğer aracılığıyla atıldığından bu organların sağlığı daha özenli bir şekilde korunmalı. En yaygın şekilde hava yoluyla vücuda bulaşan bakır zehirlenmesinin önüne geçmek için ise tesisat borularının bakır olmamasına özen gösterilmeli. Çünkü 10 gram bakırın fazlası ölümcül sonuçlara neden olabiliyor.

AĞIR METAL ZEHİRLENMESİ BELİRTİLERİ NELERDİR? 

Ağır metal zehirlenmesi, uzun süren eklem ağrıları, nedeni tespit edilemeyen kansızlık sorunu, sürekli baş ağrısı, iştah kaybı, moral ve motivasyon eksikliği, sık sık hastalanma, hafıza sorunları, uyku düzensizliği ve bağırsak tembelliği gibi bazı belirtiler gösterebiliyor.  

BOL SU İÇİLMELİ

Ağır metallerden kurtulmanın yolları da yok değil. Öncelikle bol su içip vücudu gün içinde sık sık tazelemek gerekiyor. Hücrelerin yenilenmesini sağlayan su, bu metallerin atılımını kolaylaştırır.

SAKLAMA KAPLARI CAM OLMALI

Saklama kaplarını seçerken özen gösterilmeli. Alüminyum değil cam kaplar tercih edilmeli. Bu sayede gıdaların besin değeri korunarak daha sağlıklı şekilde beslenilmiş olur. 

SEBZELERİN İYİ YIKANMASI GEREKİYOR

Sebze ve meyvelerin çok iyi yıkanması gerekiyor. Çünkü ağır metaller pis gıdalardan da vücuda giriyor.

TEMİZ HAVA AĞIR METALİ TEMİZLER

Hava kirliliği yoluyla vücuda giren ağır metaller, çok zor atıldığından bol bol temiz hava alınması gerekiyor. Ciğerler temiz havayla dolduğunda vücut daha hızlı yenilenir.

YEŞİL SEBZELERE AĞIRLIK VERİLMELİ

Yeşil sebzelere önem vermek ağır metallerden arınmaya yardımcı olur. Kahvaltıda, salatada ve yemek yanında bolca maydanoz tüketilmeli.

BİTKİ ÇAYLARINA YER AÇIN

Gün içinde 2 fincan bitki çayı içilerek vücudun hücre yenilenme hızını artırılabilir. Yeşil çay, papatya çayı, zencefil çayı gibi antioksidan çaylar tercih edilebilir. 

C VİTAMİNİNİ İHMAL ETMEYİN

Portakal, mandalina, limon gibi C vitamini içeren meyveler sayesinde vücut ağır metallerden daha çabuk temizlenir. Taze meyve suyu C vitamini takviyesi olacağı için bağışıklık sistemini de güçlendirir.

SİGARA AĞIR METAL DEPOSU

Özellikle kurşun, arsenik, kadmiyum gibi ağır metaller bulunduran sigaraya veda edilmeli. Çünkü her sigarada bu metaller vücuda hızlıca alınır.

SPOR İLE OKSİJENİ ARTIRIN

Spor yapmak da büyük önem taşıyor. Akciğeri temizleyen açık hava sporları sayesinde vücuda temiz oksijen alarak ağır metallerden kurtulmak mümkün. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!