banner2

Kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız... İşte ev hayatına en uyumlu ırk olan İran kedileri hakkında bilmeniz gerekenler...

Yüz şekilleri, uzun tüyleri ve oyuncu tavırlarıyla evlerin maskotu olan İran kedileri, İran kökenli bir kedi ırkı. Basık ve kalkık burunları ile dikkat çeken bu ırk son derece sakin bir yapıya sahip. Oldukça hassas bünyeleri olan İran kedilerinin gözleri çok çabuk mikrop kapabiliyor.

Hayat 18.09.2022, 12:37
Abone ol
Kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız... İşte ev hayatına en uyumlu ırk olan İran kedileri hakkında bilmeniz gerekenler...

İran kedisinin özellikleri nelerdir? İran kedilerinin diğer kedilerden farkı nedir? İşte cevaplar...

İran kökenli bir kedi ırkı olan podufuk İran kedileri, sempatik görüntüleri ile peluş oyuncakları andırıyor. 

EV ORTAMINA EN UYUMLU TÜR

Uzun tüyleri ile sahibinin kucağına oturduğunda battaniye etkisi yapan bu türdeki kediler ev yaşamına oldukça uyumludur. Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla çok iyi anlaşırlar. 

AĞIRBAŞLI KEDİ İSTEYENLERİN TERCİHİ İRAN

Basık ve kalkık burunları ile sevimli bir suratları olan İran kedileri, ortalıkta koşturan yaramazlık ve hareketli bir cinsi değildir. En belirgin özellikleri sakin olmaları. Onlara dokunulmaması halinde gün boyu aynı yerde sereserpe yatabilme özelliğine sahipler.

YAŞADIKLARI ORTAM HİJYENİK OLMALI

İran kedileri çok hassas bir türdür. Kaldıkları ortamın, tuvaletlerinin, su ve mama kaplarının sürekli temiz olması dikkat edilmesi gereken en önemli nokta. Özellikle çok sık göz enfeksiyonuna yakalanan İran kedileri düzenli aralıklarla veteriner kontrolünden geçirilmelidir. 

MAMALARININ KALİTESİ ÖNEMLİ

Hareket alışkanlıkları düşük olduğundan kolayca kilo alabilirler bu yüzden mamalarının yağ oranına dikkat etmek gerekir.

RUTİN TÜY BAKIMINA İHTİYAÇ DUYARLAR

Tüy bakımına en çok ihtiyaç duyan tür olan İran kedilerinin, günde en az bir kez, uygun tarak ya da fırçayla tüylerinin taranması gerekir. Böylece ölü tüylerden kurtulur ve rahatlaması sağlanır.  


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!