banner2

Kargalar çocuklardan daha zeki! Araştırmalar çocukların zekasının 7 yaşına kadar kargalardan düşük olduğunu gösteriyor

Masallarda zekasıyla meşhur olan kargalar gerçekten de zeki çıktı. Çocuk ve kargaların zekasının karşılaştırıldığı araştırmalara göre, çocukların zekası 7 yaşına kadar kargalardan daha düşük seviyede. Çocuklar ancak sekiz yaşından itibaren kargalardan inkar edilemez bir şekilde daha akıllı ve yetenekli hale geliyor.

Hayat 25.11.2022, 14:17
Abone ol
Kargalar çocuklardan daha zeki! Araştırmalar çocukların zekasının 7 yaşına kadar kargalardan düşük olduğunu gösteriyor

Pek çok efsanede, pek çok peri masalında rengi ve özel ötüşü nedeniyle kötülük ile ilişkilendirilen kargalar aslında yüksek bir zekaya sahip. Kargaların zekasını çocukların zekasıyla karşılaştıran bir İngiliz bilimsel araştırması da bu durumu onaylıyor. 

KARGA İLE TİLKİ MASALI'NI HATIRLATTI

Psikoloji profesörü Nicola Clayton liderliğindeki Cambridge Üniversitesi araştırmacıları, dört ila on yaşları arasındaki 80 çocukla deneyler yaptı. Kargaların ve çocukların uzun bir sürahiden içebilmeleri veya içinde yüzen bir şeyi alabilmeleri için su seviyesini yükseltmek amacıyla çakıl taşları attığı Ezop'un ünlü masalı tekrarlandı.

Bilim adamlarının genel kanısı, insanların kargalardan farklı düşündüğü, daha açık fikirli olduğu ve bu nedenle neden-sonuç ilişkisini daha iyi anlamayı öğrendiğiydi.

ÇOCUK VE KARGALAR DENEYE TABİ TUTULDU

Ancak yaklaşık yedi yaşına kadar, çocukların ve kargaların performansları çok farklı görünmüyordu. Hem kargalar hem de çocuklar yarısı dolu bir tüpten yüzen bir şeyi çıkarabilmek için 5 deneme yaptı. Çocuklardan sadece sekiz yaşından büyük olanlar kargaları açıkça geride bırakarak ilk denemelerinde olumlu bir sonuç elde etti.

Deneysel psikoloji laboratuvarı şimdiye kadar kargaların alet yapma ve kullanma, gelecek için plan yapma ve hatta belki diğer kuşların ne düşündüğünü anlama yeteneklerini vurgulayan pek çok araştırma yaptı.

CEVİZLER KIRILSIN DİYE YOLA ATIYORLAR

Kargaların zeki olduğu ile ilgili çok fazla örnek var. Mesela cevizleri yüksek bir yerden bırakarak kırılmasını sağlayabilirler. Cevizlerin kırılması için yola bırakıp bir arabanın üzerinden geçmesini bekleyebilir eğer hala kırılmadıysa cevizi alır ve tekrar denerler. Ayrıca kargalar trafikteki değişimi de takip ederek cevizi ne zaman yola bırakacaklarını da bilebilir.

YÜZLERİ ASLA UNUTMUYORLAR

Kargalar yüzleri de hatırlayabilir. Seattle'da araştırmacılar, yedi tane kargayı yakalayıp sonra da bıraktılar. Bu deneyi yaparken korku maskesi takıyorlardı. Şaşırtıcı bir şekilde araştırmacılar bu maskelerle kampüste dolaşmaya çıktıklarında, kargalar huzursuzlanarak onlara doğru uçuş bombardımanı yaptı. Yalnız, sadece yakalanan kargalar değil hepsi saldırıya geçti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!