Bu kış soba yakmayı mı düşünüyorsunuz? Yakılacak odunu saklama koşulları çok büyük önem taşıyor!

Dünya genelinde doğal gaz, elektrik ve petrol fiyatları uçuk bir şekilde artış gösteriyor. Bu da insanları kış için kara kara düşündürüyor. Isınmada tasarruf yöntemlerini araştıranların sayısı çok fazla iken alternatif bir ısınma yöntemi olan oduna doğru gözlerini çevirmiş durumda olanlar da var. Tabi bu konuda bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor...

Hayat 20.09.2022, 13:14
Bu kış soba yakmayı mı düşünüyorsunuz? Yakılacak odunu saklama koşulları çok büyük önem taşıyor!

Odunla ısınmak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler nelerdir? Hangi odun türlerini yakmak verimi artırır? İşte cevaplar...

Kış kapıda. Çoğu insan, bu sene ısınmaya vereceği paraları yazdan biriktirmeye başladı. Çünkü hem doğal gaz hem petrol hem de elektrik fiyatları tavan yapmış durumda. Kış boyunca kemer sıkmak için tasarruf yöntemleri araştıranlar da var, farklı ısınma alternatiflerini düşünenler de. 

ARTAN ISINMA FİYATLARI, SOBAYA DÖNÜŞE YOL AÇIYOR

Bazı evlerde dekor olarak duran şömineler bu sene yoğun şekilde kullanılacak gibi görünüyor. Veya kalorifer olduğundan, her daim kapalı kalan sobaların bacaları da aktif bir şekilde çalışabilir. Zira ısınmak için oduna yönelmeyi düşünenlerin sayısı azımsanmayacak derecede. 

Eskiden tüm evlerde soba yakıldığı için özellikle büyükler bu konuda tecrübeli ancak yeni nesil pek de bilgi sahibi değil. Özellikle odun seçme konusu, ilk olarak dikkat edilmesi gereken noktalardan. 

KAYIN ŞÖMİNE İÇİN İDEAL

Odunları kullanılan ağaçlardan biri olan kayın, yanmada bir hayli etkili. Özellikle kozalaklı ağaçların yarattığı duman sorunlarına yol açmadan daha büyük bir alev verdiği için şömine için ideal. Ancak nemi hapsedebilme ihitmali olduğundan dikkat etmekte fayda var. Çünkü yanma sırasında patlayabilir ve yanan kömür parçalarının fırlamasına yol açabilir. 

MEŞE, YAVAŞ VE VERİMLİ YANIYOR

Sürekli kullanım için meşe de tercih edilebilir. Meşe kolay tutuşmaz, çıraya da elverişli değildir ancak yavaş ve verimli yanar. Ateşin de daha uzun süre yanmasını sağlar.

ÇAM VE KÖKNAR YAKACAKLAR DİKKATLİ OLMALI

Çam ve köknar gibi kozalaklı ağaçlar ise büyük bir alev verir ve çok yüksek bir termal kapasiteye sahiptir. Çıra için kullanılmalıdır. Ana yakıt olarak kullanıldıklarında, bacada veya çatıda yangına yol açabilir.

Bu ağaçların yanında kestane, kavak, çobanpüskülü, okaliptüs, limon ağaçları gibi başka türler de yakacak odun türleri arasındadır. 

KÜTÜKLERİN SAKLAMA KOŞULLARI NASIL OLMALI?

Alınacak kütüklerin kuru olması gerekir. Bu yüzden odunların depolanacağı yerin nem durumu göz önünde bulundurulmalı. Depoda havalandırma yeterli düzeyde olmalı, odun örtü altında saklanmalı. Yakacaklar, toprak neminden ve yağmurdan korunmalı

Tamamen yanan 1 kg kuru odun kütlesinin ürettiği maksimum ısı miktarı 3900-5100 kcal/kg arasında değişiyor. Yoğunluğu yüksek olan odunların ısıl değeri daha yüksek oluyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!