banner2

Bu baharat tam bir sağlık dostu! İşte sumağın şaşırtan faydaları!

Sebze ve et yemeklerinde kullanılan bir baharat olan sumak, sağlık için çok faydalı bir içeriğe sahip. Güçlü bir antioksidan olan sumak, kalp sağlığını destekler ve kanserle mücadele eder. Ancak düşük yapma olasılığını artırdığı için hamilelikte sumak tüketimi konusunu doktora danışmakta fayda var.

Hayat 19.08.2022, 12:51
Abone ol
Bu baharat tam bir sağlık dostu! İşte sumağın şaşırtan faydaları!

Sumağın faydaları nelerdir? Sumak çayı nasıl yapılır? Sumak gargarası nasıl hazırlanır? Sumağın zararları nelerdir? İşte cevaplar...

Sumak özellikle Orta Doğu ülkelerinde olmazsa olmaz baharatlardan biri. Çalı görünümünde kırmızı bir bitki çeşidi olan bu baharat kurutulduktan sonra öğütülüp toz haline getirilerek kullanılıyor. 

GÜÇLÜ BİR ANTİOKSİDAN

Sebze ve et yemeklerinde, hatta tatlılarda bile kullanılabilen sumağın sağlık için de çok sayıda faydası var. Güçlü bir antioksidan olan sumak vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasını kolaylaştırıyor. Kalp sağlığını destekliyor ve düzenli tüketildiğinde kolesterolü düşürüyor. 

MİDE VE BAĞIRSAK DOSTU

Mide rahatsızlığı, reflü, kabızlık, düzensiz bağırsak hareketleri ve öksürük, göğüs tıkanıklığı, bronşit problemlerinin tedavisine yardımcı oluyor. Kadın sağlığı için faydalı olan sumak, kanserle mücadelede de görev alıyor. 

CİLT SORUNLARINI TEDAVİ EDİCİ ÖZELLİKTE

Sumak kemiklerin gelişimine destek oluyor. Düzenli tüketildiğinde enfeksiyon hastalıklarına karşı koruma sağlıyor. Antimikrobiyal özelliği sayesinde cilt sorunlarının tedavisinde etkili rol oynayan baharat, yaraların hızlı iyileşmesini sağlıyor.

KİLO VERMEYİ HIZLANDIRIYOR

Kas ağrılarını hafifletici özelliği de bulunan sumak, yağı bloke ederek kilo kaybını da destekliyor. Yaprağı ise, iltihaplı diş etlerine çok iyi geliyor.

SUMAK ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

Sumak ile yapılacak çay da sağlık için çok faydalı. Özellikle aç karna tüketilmesi gereken sumak çayı için 1 litre su kaynatılır. İçerisine 100 gram sumak atılır ve demlenmesi için 10 dakika dinlendirilir. Demlenen çay süzüldükten sonra içilebilir. 

SUMAK İLE GARGARA YAPIN

Ağız kokularını giderme ve diş eti iltihaplarının tedavisinde de kullanılan sumaktan gargara da yapmak mümkün. Bunun için yarım su bardağı suyu ocağa alın ve içerisine 1 yemek kaşığı sumak ekleyin. Kaynattıktan sonra oda sıcaklığında bekleterek ılımasını sağlayın. Ilıyan sumak suyunu, gargara olarak uygulayın. 

SUMAĞIN YAN ETKİLERİ NELER?

Peki bunca faydası olan bu baharatın vücuda herhangi bir zararı var mı? Sumak hassas bireylerde döküntülere ve kaşıntıya sebebiyet verebilir. Zayıf ve normal vücut ağırlığını korumakta zorlanan bireyler günlük bazda sumak yemekten kaçınmalıdır. Güçlü bir antioksidan içermesi sebebiyle düşük yapma riskini artırabilecek uyarıcı etkileri olabilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!