Yandex Metrica

Sitede Ara

Yargıtay 20'nci turda da başkanını seçemedi: Oylamaya yeni turla devam edilecek!

Yargıtay 20'nci turda da başkanını seçemedi: Oylamaya yeni turla devam edilecek!

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca'nın 4 yıllık görev süresinin dolması nedeniyle yapılan başkanlık seçimleri devam ediyor.    

Gündem

29.04.2024, 15:46

Yargıtay Başkanlığı'nda seçimler yeniden aday başvuruları alınarak yapılacak 21'inci tur oylaması ile devam edecek.Türkiye'nin dört yüksek yargı organından birisi olan Yargıtay başkanını seçemiyor. Mehmet Akarca'nın Yargıtay Başkanlığı görevi 24 Mart itibarıyla doldu. Bu kapsamda Yüksek Mahkemenin 4 yıl boyunca görev yapacak yeni başkanını belirlemek için Yargıtay üyeleri 25 Mart Pazartesi sandık başına gitti.

Son dakika: Malatya'da şiddetli deprem! Halk sokaklara fırladı Son dakika: Malatya'da şiddetli deprem! Halk sokaklara fırladı Haberi Görüntüle

3 SEÇİM KAPSAMINDA 15 TUR YAPILDI 

Yargıtay Başkanlığı görevine 24 Mart 2020'de seçilen Mehmet Akarca'nın 4 yıllık görev süresi doldu. Yüksek Mahkeme'nin yeni başkanını belirlemek için 25 Mart'ta Yargıtay üyeleri sandık başına gitti. İki hafta boyunca 5'er turdan oluşan 3 seçim kapsamında toplam 15 tur oylama yapıldı.

Bakan Yerlikaya'dan terörle mücadele açıklaması: 'PKK bitme noktasına geldi' Bakan Yerlikaya'dan terörle mücadele açıklaması: 'PKK bitme noktasına geldi' Haberi Görüntüle

ÖMER AKARCA VE ÖMER KERKEZ YARIŞTI 

Adayların hiçbiri 348 Yargıtay üye sayısının salt çoğunluğu olan 175 oyu alamadı. Bunun üzerine Ramazan Bayramı tatili sonrası adaylardan 4'üncü kez adaylık başvurusu alınarak, seçim tekrarlandı. Tekrarlanan seçimlerde, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, 3'üncü Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez ve 3'üncü Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk aday olarak katıldı. 3 adayla gerçekleştirilen 16, 17 ve 18'inci tur oylamalarında da sonuç alınamayınca en çok oy alan 2 aday Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca ve 3'üncü Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez bugünkü oylamalarda yarıştı.

Ali Bahar kimdir? Ali Bahar öldü mü? Ali Bahar kimdir? Ali Bahar öldü mü? Haberi Görüntüle

SEÇİM 21. TURA KALDI 

Yargıtay Başkanlığı'nda bu sabah gerçekleştirilen 19'uncu tur oylamasına 325 üye katıldı. Akarca 113, Kerkez 138 oy aldı. Ayrıca 11 boş oy kullanıldı ve 63 oy geçersiz sayıldı. Öğle arasının ardından yapılan 20'inci tur oylamaya ise 326 üye katıldı. Mehmet Akarca'nın 114, Ömer Kerkez'in 149 oy aldığı 20'nci tur oylamada, 8 oy boş çıktı, 55 oy geçersiz sayıldı. Bu sonuçla, 5'inci kez adaylık başvurusu alınacak seçimler, belirlenecek ileri bir tarihte 21'inci tur oylaması ile devam edecek. Adaylardan herhangi biri 348 Yargıtay üye sayısının salt çoğunluğu olan 175 oyu alana kadar oylamaya devam edilecek.

 

 

 

 

 

 

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading