banner2

Milli Muharip Uçak dengeleri sarsacak! Bakan Demir duyurdu: Birkaç haftaya göreceksiniz...

'Milli Teknoloji Hamlesi' gücüne güç katarak büyümeye devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir Milli Muharip Uçak için önemli bir duyuruda bulundu. Demir, "Birkaç haftaya göreceksiniz, tam anlamıyla neler yaptığını" dedi. İşte detaylar...

Gündem 02.04.2023, 15:09 03.04.2023, 03:22
Abone ol
Milli Muharip Uçak dengeleri sarsacak! Bakan Demir duyurdu: Birkaç haftaya göreceksiniz...

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, geçtiğimiz gün katıldığı bir TV programında Türk Savunma Sanayiisinin incileri olan Milli Muharip Uçak, KIZILELMA, ANKA 3, HÜRJET, AKINCI, BAYRAKTAR TB3 hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 

İsmail Demir'in açıklamalarından öne çıkanları ise şu şekilde: 

Teknolojiyi kendimizin geliştirmemizden başka çare yok. Biz kimseden destek almak istemiyoruz gibi değil. Eğer kazan kazan durumu varsa bunu da yaparız. Genelde kendimizin geliştirmesinin en fazla kullanılan yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

MİLLİ MUHARİP UÇAK

Milli Muharip uçağında uçuş hariç testleri yapılabilecek durumda. Bir kaç haftaya göreceksiniz, tam anlamıyla neler yaptığını. Uçuş emniyeti her şeyden önce geliyor, tüm testlerden geçmesi gerekiyor o nedenle acele etmiyoruz. 2024-2025 demiştik.

KIZILELMA

Uçmak sadece uçmak değil, çeşitli bölmeler var, çeşitli irtifalar var. Uçağınızın neler yapabileceğini görmeniz lazım, performansların uçuş sırasında safha safha gerçekleşmesini bekliyoruz. Yüksek irtifa, manevralar hepsinin verileri toplanacak. Burada da aşamalar yapılıyor ve bize sonuç söyleniyor. Jet motorlu bir İHA bu, tabi hız parametreleri çok önemli. Hızı, gerekirse hava muharebesine girebilmesi, 5. nesil bazı uçakların kabiliyetleri yapabilmesi gibi özellikleri taşıyacak.

ANKA 3

Sürpriz olarak hazırladık, o da hazırlıklarını sürdürüyor. Bu tip uçakların pilotajı da farklı, epey eğitimli olmaları gerekiyor. Anka-3 düşük radar görünürlüğü ile öne çıkıyor.

Bizi ziyarete gelen yabancı misafirler başta olmak üzere, bazıları yarım saat oyalanıp koyduğumuz platformların maketlerini inceliyorlar.

HÜRJET

HÜRJET aslında Türkiye'nin jet motorlu, insanlı uçağı. Uçuş testlerinde çalışmalar devam ediyor. HÜRJET'e bir belirli kabiliyetler ekleyebileceğiz. Mühimmat taşıyan, yakın hava desteği yapabilecek bir uçak haline getireceğiz. Seri üretim talimatı verdik.

BAYRAKTAR TB3 SİHA

Burada amacımız Anadolu gemisi yapıldığında, bir uçak gemisinin belirli fonksiyonlarını yerine getirebilecek hale gelmesini istememiz. TB-2'yi ufak tefek dokunuşlarla bu platformun üzerine koyabilir miyiz dedik. Anadolu gemisinin bir kaç kademede görev kabiliyeti var, personel transferi açısından, içindeki hastane açısından. TB-3 SİHA Anadolu gemisine iniş kalkış yapabilecek. Anadolu gemisine HÜRJET'in de konuşlanmasını istiyoruz
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!