banner2

Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıkıcı boyutu ortaya çıktı! Yer kabuğuna etkisi Erzincan ve Gölcük depremlerini geçti

Kahramanmaraş merkezli 11 ilde büyük yıkıma neden olan deprem felaketi sonrası MTA Genel Müdürlüğü Jeoloji Etütleri Dairesi araştırma ekibinden Dr. Akın Kürçer bu depremlerin 1939 ve 1999'daki afetlerle benzerliklerine dikkati çekerek, ''Türkiye 9 saat arayla 1939 yılındaki Erzincan ve 17 Ağustos Gölcük depremini üst üste yaşadı. Üstelik etki alanı onlardan çok daha geniş bir alana sirayet etti." dedi.

Gündem 22.02.2023, 16:25
Abone ol
Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıkıcı boyutu ortaya çıktı! Yer kabuğuna etkisi Erzincan ve Gölcük depremlerini geçti

Kahramanmaraş merkezli 11 ilde büyük yıkıma neden olan deprem felaketi sonrası uzmanlar deprem esnasında maksimum 7 metre ortalama 3,5-4 metre Anadolu bloğunun güneydoğudaki Arap levhasına göre yer değiştirdiğini aktardı.

İLK DEPREMDE 315 KİLOMETRE, İKİNCİ DEPREMDE 177 KİLOMETRE YÜZEY YIRTILMASI MEYDANA GELMİŞ OLABİLİR

MTA Genel Müdürlüğü Jeoloji Etütleri Dairesine bağlı deprem araştırma ekibi, Gaziantep ve Hatay'daki deprem bölgelerinde, havadan ve karadan deprem yüzey kırığı haritama ve inceleme faaliyeti gerçekleştirdi.

Ekipte görevli Dr. Akın Kürçer, Elbistan merkezli 7,6'lık sarsıntı sonrası çalışmalara güneyden başlamaya karar verdiklerini aktararak şunları ifade etti:

Bir deprem olduğu zaman öncelikle sismoloji merkezlerinin fay tipini gösteren mekanizma çözümlerine bakarız. Ardından da ilk birkaç saat içinde meydana gelen artçı şokların dağılımından nerelerin kırılmış olabileceğiyle ilgili bir değerlendirme yaparız. Buna göre, birinci depremde yaklaşık 315 kilometre uzunluğunda, ikinci depremde ise yaklaşık 177 kilometre uzunluğunda yüzey yırtılması meydana gelmiş olabileceğini değerlendirdik.

İKİNCİ DEPREM GÖLCÜK DEPREMİNDEN DAHA BÜYÜK

Kürçer, Kahramanmaraş'taki ilk depremin, 1939 yılındak 330 kilometre yüzey kırığı oluşan 7,9 büyüklüğündeki Erzincan depremine yakın bir afet olduğunu söyledi. 

Yukarı kesimde yer alan 90 kilometreyi de bir hafta içinde tamamlamayı planladıklarını kaydeden Kürçer, şunları söyledi:

İkinci deprem ise 17 Ağustos 1999 Gölcük depreminden daha büyük bir depremdir. 17 Ağustos depreminin büyüklüğü 7,4'tür ve oluşturduğu yüzey kırığı uzunluğu 142,5 kilometredir. Elbistan depreminin büyüklüğü 7,6'dır ve oluşturduğu yüzey kırığı 170 kilometrenin üzerindedir. Türkiye 9 saat arayla 1939 yılındaki Erzincan ve 17 Ağustos Gölcük depremini üst üste yaşadı. Üstelik etki alanı onlardan çok daha geniş bir alana sirayet etti." diye konuştu.

YER DEĞİŞİMİ 80 SANİYEDE GERÇEKLEŞTİ

Şu ana kadar Kahramanmaraş merkezli depremlerle ilgili 150'ye yakın lokasyonda gözlemimiz oldu. Gözlemlerimizde, deprem sırasında maksimum 7 metre ortalama 3,5-4 metre Anadolu bloğunun güneydoğudaki Arap levhasına göre yer değiştirdiğini gördük" diyen Kürçer, bunun sadece 80 saniyede gerçekleştiğine dikkati çekti.

Bunun müthiş bir enerji olduğunu vurgulayan Kürçer, "Böyle bir enerjinin üzerine herhangi bir yapılaşma yaptığınız zaman, 7 kilometre yer kabuğunu kesip yüzeye gelen bir fayın üzerinde herhangi bir yapılaşmanın, mühendislik yapısının durması mümkün değildir." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!