banner2

Fahrettin Altun'dan İsveç'te Kur'an-ı Kerim yakılmasına tepki: 'Avrupa terör faaliyetleri için kuluçka alanı olmuş'

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İsveç’te Türkiye'nin Stockhom Büyükelçiliği yakınında Kur'an-ı Kerim yakma provokasyonuna tepki göstererek, "Avrupa, ülkemize yönelik terör faaliyetleri için kuluçka alanı olmuş durumda" dedi.

Gündem 21.01.2023, 22:07 21.01.2023, 22:23
Abone ol
Fahrettin Altun'dan İsveç'te Kur'an-ı Kerim yakılmasına tepki: 'Avrupa terör faaliyetleri için kuluçka alanı olmuş'

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İsveç'te Kuran'a yapılan hadsiz saygısızlıkla ilgili,  "Türkiye kırk yılı aşkın süredir terör gerçeğiyle uğraşıyor. Avrupa, ülkemize yönelik terör faaliyetleri için önemli bir kuluçka alanı olmuş durumda. Bu ülkelerden herhangi biri bizimle gerçek bir diyalog ve verimli bir ilişki istiyorsa buna son verilmeli" dedi.

PKK'NIN ÖRGÜTLÜ PROVOKATÖRLERİNDEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL 

Altun, konuyla yaptığı yazılı açıklamasında, İsveç'in Türkiye'ye karşı nefret dolu provokasyonları önlemek ve İslam'ı hedef alanlarla mücadele etmek için derhal harekete geçmesi gerektiğini söyledi. 

İsveç makamlarının ifade ve toplanma özgürlüğü gibi bahanelerin arkasına saklanamayacağının altını çzien  Altun, "Sözde protestocular, Türkiye'ye ve İslam'a karşı nefret tohumları ekmeye kararlı provokatörlerden başka bir şey değil. İsveçli yetkililer, Türkiye ile olan ilişkilerini zehirleyerek İsveç'in NATO üyeliğini engellemeyi amaçlayan terör grupları olduğu gerçeğine uyanmalı" dedi. 

Türkiye'nin İsveç Büyükelçiliği önünde düzenlenen sözde protestonun, terör örgütü PKK'nın örgütlü propaganda faaliyetlerinin bir başka örneği olduğunu ifade eden  Altun, İsveç'in NATO'ya katılmadan önce, terörizm konusunda Türkiye ile iş birliği yapması gerektiği konusundaki ısrarın haklı çıktığını ifade etti. 

"AVRUPA GERÇEĞİ FARK ETMELİ"

İletişim Başkanı Altun, terör örgütü PKK'nın yıllardır Avrupa ülkelerinde özgürce dolaşarak, Türkiye'ye karşı terörist faaliyetler için militan ve para topladığını söyleyerek, "Avrupa hükümetlerinin kendi topraklarında PKK'nın yürüttüğü organize terör faaliyetleri gerçeğini fark etme zamanı çoktan geçti. Kürt siyasi aktivizmi ile PKK'nın terörist faaliyetleri arasında net bir ayrım yapmaları gerekiyor." dedi. 

"TÜRKİYE 40 YILDIR TERÖR GERÇEĞİYLE UĞRAŞIYOR"

Fahrettin Altun, Türkiye'nin, Avrupalı ve NATO müttefiklerine ulusal güvenliğine ve ülkesine yönelik terör tehditlerini dikkate almaları konusunda ısrar etmeyi söyleyceğini belirterek şunları kaydetti; 

"Bugün planlananlar gibi sözde 'protestoları' toplanma ve ifade özgürlüğünün bir parçası olarak değerlendiremezler. İsveç makamlarını, büyükelçiliğimizdeki personelimizin güvenliğini sağlamaları konusunda bir kez daha uyarıyoruz. Ayrıca bu olayı düzenleyenleri de araştırmalı, bu kişilerin gerçek bağlantılarını ve ülkemize karşı amaçlarını ortaya çıkarmalılar. İsveç makamları ulusal güvenlikleri konusunda ciddiyse ve buna istinaden NATO'ya katılmak istiyorlarsa Türkiye gibi NATO müttefiklerinin güvenliğini de önemsemeleri gerekir. Türkiye, 40 yılı aşkın süredir terör gerçeğiyle uğraşıyor. Avrupa, ülkemize yönelik terör faaliyetleri için önemli bir kuluçka alanı olmuş durumda. Bu ülkelerden herhangi biri bizimle gerçek bir diyalog ve verimli bir ilişki istiyorsa buna son verilmeli."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!