banner2

Erdoğan'dan önemli açıklamalar: Tarihi bir başarıya imza attık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Dörtyol Meydanı'nda 60 bin konutluk Büyük İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Etap Teslim Töreni'nde konuştu. "Şu ana kadar 3 milyon konutun dönüşümünü tamamladık" diyen Erdoğan, "Bu evlerde oturan 12 milyon vatandaşımız huzur içinde hayatlarını sürdürebilecekleri yuvalarına kavuşturduk." dedi.  Erdoğan kentsel dönüşümde hedefin 5 yıl içinde 85 milyon konut olduğunu ifade ederek "Bugüne kadar İstanbul'da 300 bin konutu dönüştürerek gerçekten zor bir işi gerçekleştirdik. Tarihi bir başarıya imza attık." dedi.

Gündem 19.08.2022, 19:35 19.08.2022, 20:41
Abone ol
Erdoğan'dan önemli açıklamalar: Tarihi bir başarıya imza attık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Eğitimden kültür sanata, uluslararası etkinlikten milli bayramlarımıza kadar her anında İstanbulla birlikte olduk, birlikte oluyoruz. Esenler'de şuan 60 bin-70 bin kişinin katılımıyla bu muhteşem töreni yapıyoruz." dedi. 

"DEPREMDEN SONRA YIKILAN TÜM YERLERİ AYAĞA KALDIRDIK"

Erdoğan, "İki gün önce 17 Ağustos Marmara Depremi'nin 23. yıl dönümüydü, acısı yüreklerimizde hala ilk günkü gibi tazedir. O felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında merhum Ecevit vardı. Deprem afetinde iktidar ne yaptı? Tamamen bittiler, tükendiler; fakat biz iktidara geldik tüm bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık." ifadesini kullandı. 

"ŞU ANA KADAR 3 MİLYON KONUTUN DÖNÜŞÜMÜNÜ TAMAMLADIK"

Erdoğan, "Şu ana kadar 3 milyon konutun dönüşümünü tamamladık" diyerek "Büyük bir kentsel dönüşüm çalışması başlattık. Amacımız ülkemizin hiçbir yerinde sağlıksız, metruk hiçbir yapı bırakmamaktı. Şehirlerimizi inşa ederken vatandaşlarımızı da mağdur etmedik. Yapı inşasında eski kötü alışkanlıkların önünü kestik. Şu ana kadar 3 milyon konutun dönüşümünü tamamladık, bu evlerde oturan 12 milyon vatandaşımız huzur içinde hayatlarını sürdürebilecekleri yuvalarına kavuşturduk." dedi. 

"ÖNÜMÜZDEKİ 5 YIL İÇİNDE 85 MİLYONUN TAMAMINI GÜVENLİ ŞEMSİYE ALTINA ALMAKTIR"

"TOKİ kanalıyla inşa ettiğimiz 1 milyon 170 bin konut sayesinde 5 milyon vatandaşımızın güvenli evlerde huzurla oturmasını sağladık.İnşallah hedefimiz önümüzdeki 5 yıl içinde 85 milyonun tamamını güvenli şemsiye altına almaktır." ifadesini kullarak "Bu işler lafla olmaz, yalanla olmaz, çarpıtmayla olmaz. Bunun için milletimize ne söz vermişsek harfiyen yerine getiriyoruz. Ne aldatan olacağız ne aldanan. Depreme ve diğer afetlere hazırlık konusunda bu ilkeye tavizsiz şekilde bağlıyız. Aklın ve bilimin ışığında bu işlere esip gürleyenlere itibar etmemenizi rica ediyoruz." şeklinde konuştu. 

"140 BİN KONUT VE İŞ YERİNİN DÖNÜŞÜMÜ DEVAM EDİYOR"

Erdoğan, "Geçmişte yaşadığımız acıları ve potansiyel tehditleri göz önüne alarak İstanbul'u kentsel dönüşümün merkezi haline getirdik. Bugüne kadar İstanbul'da 300 bin konutu dönüştürerek gerçekten zor bir işi gerçekleştirdik. Tarihi bir başarıya imza attık. Sahada 140 bin konut ve iş yerinin dönüşümü devam ediyor." dedi. 

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları; 

"TARİHİ BİR BAŞARIYA İMZA ATTIK"

Biz milletimize ne söz vermişsek harfiyle yerine getiriyoruz. Ne aldanan ne aldatan olacağız. İlkemiz bu. Depreme ve diğer afetlere hazırlık konusunda bu ilkeye bağlıyız. Bizim projelerimiz gibi aklın ve bilim dışında işlerde esip gürleyenlere itibar etmeyin. Bay Kemal'in sabah söylediği akşam söylediği başka. İstanbul'da 300 bin konutu dönüştürerek tarihi başarıya imza attık. 140 bin konut işyeri dönüşümü devam ediyor. Fikirtepe'de bile 15 bin konutun dönüşümünü sağlıyoruz. Kirazlıtepe'de 5 bin konutluk dönüşüm gerçekleşiyor. Kartal, Beyoğlu Beykoz, Silivri'de 9 ilçenin tamamında projeleri tamamlamak için işçi ve mühendisimiz arı gibi çalışıyor.

"YIL SONUNDA TOPLAM 4 BİN KONUT TESLİM EDİLECEK"

60 bin konutluk dev dönüşüm projesini burada yükseltiyoruz. 4 katı geçmeyen yatay mimariye sahip depreme dayanıklı eserlerden oluşuyor. Esenler'de inşa edilen evler, 80 ile 125 metrekare büyüklükleri kapalı otoparkı ile çevre ilçelerin çehresini değiştirecek. Bu projenin içinde yok yok desek yeridir. Bu projede 1924 derslikli 63 okul var. 23 cami var. 166 bin metrekarelik sosyal ve kültürel tesisler var. 35 bin kişinin istihdam edileceği teknoloji geliştirme bölgesi var. 2.etabı da tamamlandığında İstanbul'un en büyük millet bahçelerinden biri var.

Konutların yarısı Esenler'deki riskli yapıların dönüşümü diğerleri çevre ilçelerin dönüşümünde kullanılacak. Bugün 2 bin 100 konutumuzun anahtarlarını hak sahiplerine veriyoruz. Yıl sonunda 4 bine çıkarıyoruz. Evlerinin hayırlı olmasını diliyorum. Büyükşehir belediyesi kimde. CHP'de. CHP şu görevi aldı alalı 3 yıl oldu. Depreme yönelik konut inşasına yönelik bir şey gördünüz mü? Ben de belediye başkanlığı yaptım. KİPTAŞ konutlarını yapan bu kardeşiniz oldu. Bu iş aşk işi. Yok Bodrummuş, sel oluyor, nerede beyefendi? Yangın var nerede? Yine aynı yerde. İstanbullu gereken dersi 2023'te verecek mi? Deprem ardından yürütülen çalışmalar dahi gerçekleştirilmemiştir. Bireysel olarak herkes gayret göstermiştir, destekleyecek mekanizma maalesef yoktur. Kurumlarımızı bu doğrultuda yapılandırdık.

"YAPMAYA DEĞİL YIKMAYA GELECEKLERİNİ SÖYLÜYORLAR"

Eğitimde yaptıklarımız ortada. 208 üniversitemiz var. Biz ilkokula gittiğimizde 75 kişilikti. Şimdi 36. 81 vilayetimizde üniversiteler doçentler öğrencilerimizin olduğu yere gidiyor. Ey Bay Kemal bunlar boş lafla olmuyor. Sağlıkta şehir hastanelerimizi kuruyoruz. Eğitimdeki duruşumuz kararlı şekilde devam ediyor. Ulaşımda 28 bin km aşkın yollarımız var. Otoban, otoyollar, tüneller, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü düşünün. Acaba Bay Kemal oralardan geçti mi? Ben istiyorum o da nasiplensin, bazı şeyleri de öğrensin. Oraları da yıkma kararı alabilirler. Onlar yapmaya değil yıkmaya geleceklerini söylüyorlar. Yapacak çok şeyimiz var. 2.5 milyar avroya mal olmuş Çanakkale Köprüsü bir başka güzel. Bunları onların hayalleri bile ulaşamaz bizim icraatlerimize. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!