banner2

Ege'de Yunan'a korku salan dev tatbikat! Cumhurbaşkanı Erdoğan katıldı hedefler yerle bir edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Seferihisar'da gerçekleştirilen Efes-2022 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü faaliyetlerini izledi. Tatbikata MHP lideri Bahçeli de katıldı. Senaryo gereği bir adaya hava, kara ve deniz unsurlarıyla sızma harekatı yapıldı. Nefes kesen tatbikatta birçok araç ve silah ilk kez kullanıldı.

Gündem 09.06.2022, 10:55 09.06.2022, 13:05
Abone ol

Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük planlı tatbikatlarından Efes-2022 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı'nın seçkin gözlemci günü başladı. Senaryo gereği işgal edilen bir adaya giden unsurlar, belirlenen hedefleri tam isabet vurarak etkisiz hale getirdi. Tatbikatta bu yıl ilk kez kullanılan çok sayıda silah ve araç yer aldı.

37 ÜLKENİN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye'nin en büyük tatbikatlarından birisi olan EFES-2022, 37 ülkenin katılımıyla İzmir'in Seferihisar ilçesinde devam ediyor. Binlerce personelin katıldığı tatbikatın ilk safhası 9 Mayıs'ta başladı. İzmir'in Seferihisar ilçesindeki Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi'nde gerçekleştirilen Efes Tatbikatı'nın seçkin gözlemci günü faaliyetleri devam ediyor.

MİLLİ SİHALARDAN TAM İSABET

Tatbikatın seçkin gözlemci günü kapsamındaki gece faaliyetleri, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın beraberindeki ondan fazla ülkenin savunma bakanı ve genelkurmay başkanı ile TSK komuta kademesinin katılımıyla gerçekleştirildi. Hedefler Cirit, UMTAS, OMTAS uzun ve orta menzilli tanksavar füzeleri, ATAK helikopterleri ve Korkut hava savunma silah sisteminin de bulunduğu yerli ve milli silah sistemlerince tam isabetle vuruldu.

CUMHURBAŞKANLIĞI FORSU ÇEKİLDİ

Seçkin gözlemci günü faaliyetlerinin ikinci bölümü ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın beraberinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile tatbikat alanına gelmesinin ardından başladı. Seçkin gözlemci günü faaliyetlerinin ikinci bölümü ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın beraberinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile tatbikat alanına gelmesinin ardından başladı. Adnan Menderes Havalimanı'nda Milli Savunma Bakanı Akar ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Erdoğan'ın Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi'ne "uçan kale" olarak nitelendiren CH-47 Chinook helikopteri ile gelmesiyle tatbikat alanındaki göndere Cumhurbaşkanlığı forsu çekildi.

ERDOĞAN VE BAHÇELİ DE KATILDI

Türkiye'nin en büyük tatbikatlarından biri olan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) bugün İzmir'de gerçekleştireceği 'EFES 2022 Tatbikatı'na Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de katıldı. Tatbikatı takip edeceği 2 numaralı gözlem yerine gelişinde tören mangasını selamlayan Erdoğan, daha sonra gözlem yerine geçti. Üzerinde "Cumhurbaşkanlığı forsu" bulunan lacivert mont giyen, Efes 2022 yazılı şapka takan Erdoğan, burada tatbikatı izleyen misafir savunma bakanları ve genelkurmay başkanları ile bir süre sohbet etti. MHP Genel Başkanı Bahçeli de tatbikat alanına üzerinde Türk bayrağı bulunan aynı renk mont ve Efes 2022 yazılı şapka ile geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Seferihisar'da gerçekleştirilen Efes-2022 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü faaliyetlerini izlemek ve bazı programlara katılmak üzere İzmir e geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ı Havalimanında karşılayan çocuklar çiçek verdi.

HEDEFLER YERLE BİR EDİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da izlediği tatbikatta hedefler yerle bir ediliyor. Hedefler tam isabetle vurulurken tatbikat izleyenlerin nefesini kesiyor. Ege bölgesindeki en büyük tatbikata 10 binden fazla asker katıldı. Tatbikat kapsamında atış yapan taaruz helikopteri hedefleri yine tam isabetle vurdu. Yerli SİHA'ların performansı göz doldurdu. Tatbikat kapsamında 'Akıncı Tiha' atış gerçekleştirdi. Tatbikatta senaryo kapsamında topçu atışları ile desteklenen amfibi harekatı icra edildi. Hedefler kara ateş destek vasıtaları, savaş uçakları ve taarruz helikopterleri ile vuruldu.

SAVUNMA SANAYİSİNDEN GÖVDE GÖSTERİSİ

Özel Kuvvet Harekatı`nın da icra edileceği EFES-2022`de gemiden hedefe manevra, havadan ikmal, muharebe arama kurtarma, meskun mahal yetenekleri de sergilendi. EFES-2022 Tatbikatı, Türk Savunma Sanayisinin gövde gösterisi niteliğinde.Türk mühendislerince üretilen ve tatbikatta kullanılan yerli silah ve mühimmat, savunma sanayi sergisiyle tanıtıldı.

TATBİKATTA İLK KEZ KULLANILAN SİLAH VE ARAÇLAR

Tatbikatın Kara Harekatında milli imkanlarla üretilen KNT-76 keskin nişancı tüfeği, taktik tekerlekli zırhlı araçlar (Kobra-2, Kirpi-2, Vuran), 106 mm havan, Proton Elic tünel tespit cihazı, Para OMTAS kuleli tekerlekli araç, KORNET (Kaplan), kaideye monteli cirit (Sipahi), patlayıcı madde şüpheli cisim imha aracı (Kirpi-2), Hava Hücum Harekatı’nda Akıncı TİHA, milli imkanlarla üretilen T-129 ATAK helikopterleri, S-70 ile 105 mm’lik obüs, 35 mm modernize çekili top ve ateş idare cihazı, Deniz Harekatı’nda Vurucu İnsansız Hava Aracı (VİHA), deniz karakol uçağı talim torpidosu, otonom sualtı aracı, Hava Harekatı’nda ise lazer güdümlü mühimmat ve hassas güdüm kitli mühimmat ilk defa kullanıldı.

İşte Ege'deki dev tatbikattan nefes kesen kareler...
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!