banner2

Depremin vurduğu Kahramanmaraş'taki 55 haneli köyde 3 ev ayakta kaldı

Türkiye'yi derinden sarsan Kahramanmaraş merkezli çifte depremde fay hattı üzerindeki 55 haneli Kuyumcular Köyü'nde depremden sonra sadece 3 ev kaldı.

Gündem 20.02.2023, 16:16 20.02.2023, 16:34
Abone ol
Depremin vurduğu Kahramanmaraş'taki 55 haneli köyde 3 ev ayakta kaldı

Asrın felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler, 49 binden fazla can aldı. Binlerce insan yaralanırken onlarca ev yerle bir oldu ve afet bölgesindeki köyler büyük hasar gördü.

55 HANELİ KÖYDE 3 EV AYAKTA KALDI

Kahramanmaraş'ta kent merkezine 23 kilometre uzaklıkta bulunan 250 nüfuslu 55 haneli köyde tuğla ve yığma taştan yapılmış evlerin tamamına yakını yıkıldı. Ayakta kalabilen cemevi ile 3 evde ise hasar oluştu. Enkaz altında 5 kişi yaşamını yitirdi.

NÜFUSUN YARISI KÖYDEN AYRILDI

Büyük felaketin ardından nüfusun yarısından fazlası köyden ayrılmak zorunda kaldı. Köyde kalanlar ise AFAD ekiplerince kurulan çadırlarda barınıyor. Bu arada depremin ardından köye yakın arazilerde de yarıkların oluştuğu gözlendi.

55 HANEDEN 52'Sİ YIKILDI

Köy sakinlerinden 50 yaşındaki Aytaç Nergis, depremde kendisinin de yaşadığı evin yıkıldığını belirtirken şu ifadeleri kullandı; 

"Evden nasıl çıktığımızı inanın biz de hatırlamıyoruz. Bundan daha kötüsü olacağını sanmıyorum. Köyümüzde 55 haneden 52'si yıkılmış durumda."

''ALLAH KİMSENİN BAŞINA VERMESİN''

Yaşamlarına köyde devam edip etmeyeceklerine henüz karar vermediklerini dile getiren Nergis, şunları kaydetti:

"Şu an çadırlarda kalıyoruz. Nerede kalacağız, nerede yaşayacağız, neler yapacağız, burada kalabilecek miyiz; herkesin kafasında bu düşünceler var. Tüm hayallerimiz, hayatımız buradaydı. İnsanlar burada bir şeyleri kendi çabasıyla yapıyordu. Kendi yağımızda kavruluyorduk. Şimdi o yağ da yok, onu kavuracak ateşimiz de. Allah kimsenin başına böyle bir şey vermesin."Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!