banner2

Altun'dan "Afgan sığınmacılar için merkez kurulacağı iddiaları"na sert eleştiri

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, İngiliz basınında yer alan 'Afgan sığınmacılar için merkez kurulacağı' iddialarını sert bir dille eleştirdi.

Gündem 23.08.2021, 13:16 23.08.2021, 13:41
Abone ol
Altun'dan "Afgan sığınmacılar için merkez kurulacağı iddiaları"na sert eleştiri

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İngiliz basınında yer verilen Afgan mülteciler için Türkiye'de iltica başvuru merkezi açılmasının planlandığına yönelik haberler için, "Dışişleri Bakanlığımız hızla açıklama yaptı ve söylenenlerin gerçeği yansıtmadığını ortaya koydu. Fakat ne yazık ki muhalefet yalan ve iftirada ısrar etmekten vazgeçmedi. Bir kere de biz ifade edelim, böyle bir talep yok, talep gelse dahi bunu asla kabul etmeyiz." ifadelerini kullandı.

Fahrettin Altun, Twitter hesabından konuya ilişkin paylaşım yaparken, bahsi geçen iddiaların herkesi şaşırdığını belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından "yalan terörü" olarak nitelendirilen dezenformasyona dikkat çeken Altun, şu ifadeleri kullandı:

"Ne oldu gelin hep birlikte bakalım: İngiltere Savunma Bakanı Wallace, Mail On Sunday için Afganistan ile ilgili bir makale kaleme aldı. Makalede 'We will establish a series of processing hubs across the region outside Afghanistan for those Afghans we have an obligation to bring to this country' ifadesi geçiyordu.

Yani Wallace, makalesinde 'İngiltere'ye getirmekle yükümlü olduğumuz Afganlar için Afganistan dışındaki bölgede bir dizi merkez kuracağız' diye bir cümle kuruyordu. Makalenin hiçbir yerinde 'Türkiye' geçmiyor, ima dahi edilmiyordu."

MAKALEDE 'TÜRKİYE' İFADESİ YOK

İngiliz Bakanın makalesinin Türkiye karşıtlığı ile maruf bazı yabancı medya kuruluşları tarafından çarpıtıldığını bildiren Altun, makalenin, "İngiltere, Pakistan ve Türkiye'de mülteci merkezleri kuracak" şeklinde sunulduğunu ancak İngiltere Savunma Bakanı Wallace'nin, hiçbir şekilde "Türkiye" demediğini vurguladı.

KASITLI BİR ÇARPITMA

Kasıtlı bir şekilde yapılan bu çarpıtmaya çok geçmeden Türkiye'deki muhalefetin sahip çıktığını belirten Altun, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Makalenin tek bir kelimesini dahi okumadan bu yalana dört elle sarılıp hükümetimize saldırmaya başladılar. Olayın aslına hiç bakmadan canla başla bu iftirayı yaymak için uğraştılar. Dışişleri Bakanlığımız hızla açıklama yaptı ve söylenenlerin gerçeği yansıtmadığını ortaya koydu. Fakat ne yazık ki muhalefet yalan ve iftirada ısrar etmekten vazgeçmedi. Bir kere de biz ifade edelim, böyle bir talep yok, talep gelse dahi bunu asla kabul etmeyiz. Yalan kötüdür, yalan tehlikelidir. Yalandan medet umanlara diyoruz ki, yalanla abad olunmaz, ancak rezil olunur. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Biz her şartta gerçeği, doğruyu, hakkı ve hakikati söyleyeceğiz."
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!