banner2

2024 belediye, yerel seçim tarihi açıklandı mı, ne zaman? Türkiye yerel seçimi ne zaman yapılacak? İstanbul'da seçim ne zaman?

14 Mayıs Pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adayların yüzde 50 üzeri oy alamaması nedeniyle seçim ikinci tura sarkmıştı. 28 Mayıs Pazar günü yapılan ikinci turda Recep Tayyip Erdoğan, rakibi Kemal Kılıçdaroğlu'na yaklaşık 3 milyon fark atarak cumhurbaşkanı seçildi. Bu seçimlerinin tamamlanmasıyla birlikte vatandaşın aklına belediye, yerel seçimlerinin tarihinin açıklanıp açıklanmadığı, ne zaman olacağı, İstanbul'da seçimini ne zaman olacağı sorularının yanıtları internette sıklıkla araştırılıyor. İşte, 2024 belediye yerel seçimleri...

Gündem 01.06.2023, 12:20 01.06.2023, 12:20
Abone ol
2024 belediye, yerel seçim tarihi açıklandı mı, ne zaman? Türkiye yerel seçimi ne zaman yapılacak? İstanbul'da seçim ne zaman?

2024 Türkiye Yerel Seçimleri, belediye seçim tarihleri vatandaş tarafından araştırılmaya başlandı. Her 5 yılda bir düzenlenilen yerel seçimler 2024 yılında vatandaşın oy kullanması ile birlikte yapılacak.  Milyonlarca vatandaşın merak ettiği belediye yani yerel seçimlerde, yeni belediye başkanları, mahalle muhtarları ve belediye meclis üyeleri seçilecek. Peki, 2024 belediye, yerel seçim tarihi açıklandı mı, ne zaman? Türkiye yerel seçimi ne zaman yapılacak? İstanbul'da seçim ne zaman?

2024 BELEDİYE, YEREL SEÇİM TARİHİ AÇIKLANDI MI, NE ZAMAN?

Her 5 yılda bir düzenli olarak yapılan belediye seçimleri son olarak 2019 yılında vatandaşın sandık başına gidip oy kullanması ile yapılmıştı. 2024 yılında yapılacak yeni yerel seçim tarihi resmi bir şekilde açıklandı.

Yerel seçimler, belediye seçimleri 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak.

İSTANBUL'DA SEÇİM NE ZAMAN?

İstanbul'da vatandaşlar 31 Mart 2024 Pazar günü sandık başına giderek yerel seçim için oy kullanacak.

YEREL SEÇİMLERDE KİMLER SEÇİLİR?

Yerel seçimlerde oy atma işlemi, okullarda kurulan sandıklarda, milletvekili seçimlerinde ve referandumlarda yapılıyor.

İşte 2024 belediye seçimlerinde oy atılacak kişiler;

- Büyükşehir Belediye Başkanı

- İl Belediye Başkanı

- İlçe Belediye Başkanı

- Belde Belediye Başkanı

- Köy muhtarları ve ihtiyar heyeti üyeleri

- Mahalle muhtarları

- İl genel meclis ve belediye meclis üyeleri seçilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!