Yandex Metrica

Sitede Ara

TUS kontenjanları 2022 artacak mı?

TUS kontenjanları 2022 artacak mı?

TUS kontenjanları aramaları devam ediyor. TUS sınav sonuçları açıklandıktan sonra kontenjanların artıp artmayacağı merak ediliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TUS kontenjanlarına dair açıklama yaptı. Peki TUS kontenjanları 2022 artacak mı?

Genel

25.04.2024, 13:47

TUS kontenjanları merakla bekleniyor. TUS sınavına giren adaylar, sonuçların açıklanmasıyla kontenjanların artıp artmayacağını araştırıyor. Kontenjanlara dair açıklama bekleyen adaylar Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan gelecek haberi bekliyor. Peki TUS kontenjanları 2022 artacak mı?

TUS KONTENJANLARI 2022 ARTACAK MI?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konu ile ilgili şunları paylaştı: "TUS sonuçları 31 Martta açıklandı. Alışageldik şekilde, kontenjanların da aynı gün açıklanması gerekiyordu. Takdir edersiniz ki, şu an 15 günü bulan gecikmenin sebebi netleşmiş bulunuyor. Anlayışınız için teşekkür ederim. Birkaç güne daha ihtiyaç var. Hayırlı olsun."

SONUÇ: 1

Asistanlarımız, Üniversitelerimizde ve Bakanlığımıza bağlı hastanelerde yükümlülükleri açısından eşit hale geldi. Üniversite Hastanelerine yerleşen uzmanlık öğrencilerinin kadro farkından kaynaklanan eşitsizliklere son verildi.

SONUÇ: 2

Bakanlığımız kadrosuyla üniversitelerde uzmanlık eğitimi yapan asistanların, eğitimlerini tamamladıklarında şu an görevlendirme süresi kadar olan ve kuruluşlarımızda yerine getirilen hizmet yükümlülüğü kaldırıldı.

SONUÇ: 3

Bakanlığımız kadrosuyla üniversitede tıp, diş hekimliği, yan dal uzmanlık eğitimi yapan asistanlardan artık yüklenme senedi, kefalet senedi alınmayacak.

SONUÇ: 4

Bu kadrolarda uzmanlık eğitimini herhangi bir sebeple sürdürmeyenlerin hizmet yükümlülüğü kaldırıldı.

SONUÇ: 5

Halen bu kadrolarda uzmanlık eğitimi devam eden hekimlerin ilave hizmet yükümlülüğü kaldırıldı.

SONUÇ: 6

Sağlık Bakanlığı adına uzmanlık eğitimi alan asistanlarımıza eğitimleri süresince yapılan ödemeler için artık borç çıkarılmayacak.

SONUÇ: 7

İstifa etmiş olduğu halde son TUS sınavı ile bir uzmanlık eğitimi programına yerleşenler (bir defaya mahsus), beklemeden eğitimlerine başlayacak.

SONUÇ: 8

Yürürlüğe giren, kendi aramızda adına “Asistanlıkta Adalet” kanunu :) diyebileceğimiz yasal düzenleme ile Üniversitelerimizdeki kadro kısıtlılığı sorunu aşılacak.
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading