Yandex Metrica
SON DAKİKA
TOKİ'den milyonları ilgilendiren açıklama: Sosyal konutlarla ilgili dikkat çeken e-devlet detayı

TOKİ'den milyonları ilgilendiren açıklama: Sosyal konutlarla ilgili dikkat çeken e-devlet detayı

TOKİ Sosyal Konut Projesi son dakika gelişmesiyle yeniden gündemde. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu ‘İlk Evim İlk İş Yerim' sosyal konut projesine başvurular rekor seviyelere ulaşırken ev sahibi olmak isteyenlerin aklında takılan sorulara Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, yanıt verdi. E-Devlet'ten başvuru yapılabiliyor mu? Geliri olmayanlar projeden başvurabiliyor mu? İşte TOKİ sosyal konut projesi ile ilgili akıldaki sorular ve cevapları...

Genel

16.02.2024, 22:11

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu ‘İlk Evim İlk İş Yerim' sosyal konut projesine başvurular rekor seviyelere ulaşırken Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, sosyal medya hesabından 250 bin sosyal konut başvurusuna ilişkin sıkça sorulan soruların cevaplarını yayımladı. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ise konut dolandırıcılığı ile ilgili sosyal medya hesabından kritik uyarılarda bulundu. İşte o sorular ve yanıtları:

KONUTU DEVİR EDEBİLİR MİYİZ

MEB son noktayı koydu! Bakan Tekin'den sınıf tekrarı ve devamsızlık... Haberi Görüntüle

KONUT TİPİ SEÇİLEBİLECEK Mİ?

En fazla merak edilenlerle ilgili yapılan açıklamada ilk olarak "Başvuru aşamasında konut tipi seçilebilecek mi?" sorusunun cevabı yer aldı. Açıklamaya göre başvurular, konut tipi (2+1 ve 3+1) ayrımı olmadan proje bazında başvuru yapılacak. Hak sahiplerinin konut tipleri ihale yapıldıktan sonra gerçekleştirilecek olan konut belirleme kurası ile belirlenecek.
"50 bin/100 bin konut projesinde kurada hak sahibi olup konut satış sözleşmesi imzalamayan vatandaşlar, 250 bin konut projesine başvuru yapabilirler mi?" sorusunun cevabı ise, “Dilekçeyle başvurarak hak sahipliğinin iptal edilmesini talep edip, yatırmış olduğu başvuru bedelini iade alan vatandaşlar 250 bin konut projesine başvuru yapabilir” oldu.

GELİRİ OLMAYANLAR BU PROJELERE BAŞVURABİLİR Mİ

Sağlık Bakanlığı 27 bin atama branş dağılımı 2024 | Hangi... Haberi Görüntüle

AYNI HANE HALKINDAN KAÇ KİŞİ BAŞVURABİLİR?

En çok merak edilen sorulardan birisi ise, “250 bin konut projesinde hane halkından farklı kişiler iki ayrı farklı projeye başvuru yapabilir mi?” oldu. Bakanlık bu soruya ise şu cevabı verdi: “250 bin konut projesinde hane halkı adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir; her iki eşin de başvuru yapması durumunda başvuruların tamamı geçersiz sayılacaktır.”
"Hane halkındaki farklı kişiler (kişi, eşi ve velayet altındaki çocuğu hariç) dede, 18 yaş üstü çocuk projelere başvuru yapabilir mi?" sorusunun cevabı ise, “Evet, başvurabilir” oldu.

New Balance boykot listesinde mi? New Balance hangi ülkenin malı,... Haberi Görüntüle

ŞEHİT AİLESİ KATEGORİSİNDE YAŞ SINIRI VAR MI?

Şehit ailesi kategorisinde yapılacak başvurularda yaş sınırının merak edilmesi üzerine Bakanlık burada herhangi bir yaş sınırının olmadığını duyurdu. "Vekalet ile başvuru olabilir mi?! sorusunun cevabı “Evet” oldu. Merak edilen diğer sorular ve cevapları ise şöyle:

BAŞVURU SÜRECİNDE YAPILAN BAŞVURU FARKLI PROJE İLE DEĞİŞTİRİLEBİLİR Mİ

CHP'nin logosu değişti mi? CHP yeni logosu nasıl, hangi değişiklik... Haberi Görüntüle

HANGİ İLLERDEN BAŞVURU YAPILABİLİR?

Banka şubelerinden başvuru yapacak olanlar, sadece projenin bulunduğu ildeki yetkili şubelerden başvuru yapılabilir. Ancak e-Devlet üzerinde şartların taşınması şartı ile istenilen yerden başvuru yapılabilir.

ENGELLİ VE KISITLI KİŞİLERİN BAŞVURUSU NASIL OLACAKTIR

Tapusu olanlar aman dikkat: Eviniz elden gidebilir! Tapuda bunu yapanlar... Haberi Görüntüle

BAŞVURU GEÇERLİLİĞİNDE HANGİ TARİH ESAS ALINACAK?

Gelir, konut olmama, ikametgah, yaş şartlarını başvuru tarihinde taşıması gerekmektedir. Daha sonraki değişiklikler dikkate alınmayacaktır.

Son başvuru tarihi 4 Mart! Mülakatsız personel alımı başladı: 45... Haberi Görüntüle

‘YAPI KULLANIM BELGESİ’ OLAN VATANDAŞLAR BAŞVURU YAPABİLİR Mİ?

Konut başvurusunda bulunan kişilerin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine tapuda kayıtlı bağımsız bir konutun bulunmaması, daha önce Toplu Konut İdaresince satılmış bir gayrimenkule sahip olmamış ve daha önce Toplu Konut İdaresinden kredi almamış olması şartı aranmaktadır. Yapı kullanım belgesi başvuru şartları arasında yer almamaktadır.

2024 Berat Kandili ne zaman? Berat Kandili'nin faziletleri nelerdir? Berat... Haberi Görüntüle

KONUTUNU İADE/FESİH EDENLER VE İŞYERİ ALANLAR BAŞVURU YAPABİLİR Mİ? 

Konutunu iade/fesih edenler ve işyeri alanlar da başvuru yapabilecektir.

Marmara fena sallandı! Deprem İstanbul ve Bursa'da hissedildi. İşte depremin... Haberi Görüntüle

E-DEVLET'TEN BAŞVURU YAPILABİLİR Mİ? 

Evet. Ancak e-Devlet başvurularında başvuru yapabilmek için aktif bir başvurusunun olmaması gerekmektedir. Ancak sistemden veya kişinin bilgilerinin eksikliğinden dolayı e-Devlet başvurusu yapılamadığında bankadan başvurusu yapmalıdır.

HİSSELİ TAPU SAHİBİ OLANLAR BAŞVURU YAPABİLİR Mİ

Tarih belli oldu: Yunan adalarına kapıda vize uygulaması başlıyor! Haberi Görüntüle

HİSSELİ TAPU SAHİBİ OLANLAR BAŞVURU YAPABİLİR Mİ? 

Bağımsız ve tam hissesi olmadığı sürece başvuru yapılabilir.

Şükrü Genç hangi partiden aday? Sarıyer Belediye Başkan Adayı Şükrü... Haberi Görüntüle

ENGELLİ VE KISITLI KİŞİLERİN BAŞVURUSU NASIL OLACAKTIR? 

Başvuru şartlarında engelli kategorisinden başvuru yapılabilmesi için en az yüzde 40 engelli olunması gerekmektedir. 18 yaşından küçük engelli çocuğu olan anne veya baba kendi adına Engelli kategorisinden başvuru yapabilecektir. 18 yaşından büyük kısıtlı olan engelliler vasi/velileri aracılığı ile başvuru yapacaklardır. Bu konuda vasilik kararında hüküm bulunmalı (borçlandırma işlemlerine, konut alım işlemlerine yönelik) veya vasilik makamı olan mahkemeden uygunluk yazısı getirilmelidir.

20 Şubat ASKİ (Ankara) su kesintisi sorgulama ekranı! Ankara Çubuk,... Haberi Görüntüle

BAŞVURU BELGELERİ NE ZAMAN ALINACAK? 

14 Eylül-31 Ekim 2022 tarihlerinde başvuru yapılacaktır. E-Devlet başvuruları 28 Ekim 2022 tarihinde sona erecektir. Başvuru belgeleri e-Devlet'ten başvuru yapanlar için yapılan kura sonucunda hak sahibi kabul edilen kişilerden sözleşme aşamasında temin edilecektir. Banka aracılığı ile başvuru yapanlar kategorisine göre engelli/emekli/genç/diğer durumu kanıtlayan belge ile ikamet/nüfus/gelir/yaş şartlarının belgelenmesi istenecektir.

Hülya Kavuzlu kimdir? İBB bağımsız adaylar 2024 kimler? Haberi Görüntüle

BAŞVURU BEDEL İADELERİ NE ZAMAN VE NASIL YAPILACAKTIR? 

‘Başvuru dönemi içinde’ başvuru bedelini alarak başvurusunu iptal edebilir. Daha sonra asil hak sahibi olmayanların başvuru bedelleri kuradan sonra 5 işgünü sonra iade edilecek. Başvurusu iptal edilenler de kurayı beklemeden başvuru bedelini iade alabilecekler.

BAŞVURU BEDEL İADELERİ NE ZAMAN VE NASIL YAPILACAKTIR

Murat Özdemir kimdir? Ebru Gündeş kiminle evleniyor? Haberi Görüntüle

AYLIK HANE GELİRİ NASIL HESAPLANMALIDIR? 

Aylık hane halkı gelirinin en fazla net 16 bin TL (İstanbul ili için 18 bin TL) olması gerekmektedir. (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) Maaşında icra kesintisi olanların icra kesintisinden önceki geliri dikkate alınacaktır.

House 9. sezon ne zaman çıkacak? Dr. House bitti mi?... Haberi Görüntüle

GELİRİ OLMAYANLAR BAŞVURABİLİR Mİ? 

TOKİ tarafından söz konusu projelere başvuru için asgari gelir düzeyi belirlenmemiştir.

KURADA ÖNCELİK SAĞLANACAK YALANI

Hülya Kavuzlu kimdir? İBB bağımsız adaylar 2024 kimler? Haberi Görüntüle

KONUTU DEVREDEBİLİR MİYİZ? 

2+1 ve 3+1 konutlarda alıcının devir hakkı bulunmamaktadır.

Malatya 19 Şubat DEPREM | Kaç büyüklüğünde? Deprem hangi ilçede,... Haberi Görüntüle

YAPILAN BAŞVURU FARKLI PROJE İLE DEĞİŞTİRİLEBİLİR Mİ? 

250 bin konut projesinde herhangi bir projeye başvuru yaptıktan sonra başka bir projeye başvuru yapılmak istenmesi durumunda ilk başvuru yapılan projedeki başvurunun bankada iptal edilmesinden sonra ikinci bir projeye başvuru yapılabilir. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading