Yandex Metrica

Son dakika: Bolu Belediyesi'nin ırkçı kararına soruşturma başlatıldı

Son dakika: Bolu Belediyesi'nin ırkçı kararına soruşturma başlatıldı

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulu, Bolu Belediye Meclisinin bazı belediye hizmetlerinde yabancılardan farklı ücret alınmasına yönelik aldığı karara 'ayrımcılık yasağını' ihlalden inceleme başlattı.

Genel

23.01.2024, 18:20

TİHEK tarafından yapılan açıklamada, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın belediyede kıyılacak nikahlarda yabancı uyruklu kişilerden 100 bin TL talep etmesi ve yine yabancı uyruklu kişilere su faturasının normalden 10 kat fazla gönderilmesine ilişkin karara soruşturma başlatıldı.

ABD'den Hamas'a çirkin tehdit: 'Anlaşmayı kabul etmezseniz sivil kayıpları devam eder' ABD'den Hamas'a çirkin tehdit: 'Anlaşmayı kabul etmezseniz sivil kayıpları devam... Haberi Görüntüle

IRKÇI KARARA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Söz konusu açıklamaların, misyonu insan haklarını korumak ve geliştirmek, ayrımcılığı önlemek ve kişilerin eşit muamele görmesini sağlamak olan Kurum tarafından yakından takip edildiği vurgulanan açıklamada, belediye meclisinden geçen ırkçı kararlar da hatırlatıldı. 

TİHEK tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde: 

"6701 sayılı Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu'nun 9'uncu maddesinin birinci fıkrasının (g) bendine göre, 'ayrımcılık yasağı ihlalleri'ni resen veya başvuru üzerine incelemek, araştırmak, karara bağlamak ve sonuçlarını takip etmek Kurumun görevleri arasında sayılmaktadır. Aynı Kanunun 5'inci maddesi uyarınca 'kamusal ve özel alanda hizmet sunan gerçek ve tüzel kişilerin yürüttükleri faaliyetler bakımından bu hizmetlerden yararlanmakta olan veya yararlanmak üzere başvurmuş olan kişiler aleyhine ayrımcılık yapılması' yasaklanmış olup Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulunun 23 Kasım 2021 tarihli kararı uyarınca Bolu Belediye Meclisi kararı hakkında resen inceleme başlatılmıştır."

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading