SON DAKİKA

Sitede Ara

Solingen faciasının kurbanları tören ve dualarla anıldı

Solingen faciasının kurbanları tören ve dualarla anıldı

Solingen'de bundan tam 28 yıl önce 29 Mayıs 1993'te ırkçıların kundakladığı evde hayatını kaybeden Türkler için düzenlenen törende önemli mesajlar verildi

Genel

23.01.2024, 21:56

Almanya'nın Solingen kentinde bundan tam 28 yıl önce 29 Mayıs 1993'te ırkçıların kundakladığı evde hayatını kaybeden 5 Türk için anma töreni düzenlendi. Untere Werner Caddesi üzerinde bulunan evlerinin kundaklanması faciasında 5 aile ferdini yitiren anne Mevlüde Genç ile baba Durmuş Genç, Türkiye'de bulundukları için törene katılamazken, katliamda yaşamını yitirenlerin yakınları ile yetkililer katıldı.

Solingen Belediyesi tarafından organize edilen ve Kovid-19 tedbirleri kapsamında sosyal mesafe kuralının dikkate alındığı anma töreninde, kundaklanan evin bulunduğu yerdeki anıtın önünde Kur'an-ı Kerim okundu ve aynı yere çiçekler bırakıldı.

HER TÜRLÜ NEFRET SUÇUNA, İSLAM DÜŞMANLIĞINA KARŞI TEK SES OLMALIYIZ

TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Alt Komisyon Başkanı AK Parti İstanbul milletvekili Zafer Sarıkaya da törende yerini aldı ve ırkçı saldırıda yaşamını yitiren Genç ailesi fertlerini rahmetle andığını dile getirdi. Sarıkaya sözlerine şöyle devam etti:

"Bu gerçekleştirilen ilk saldırı değildi maalesef. 1984 yılından 2020 yılına kadar geçen 36 yıllık süreç içerisinde 19 vatandaşımız kundaklama, 12 vatandaşımız ise vurularak hayatını kaybetti. 2000 ile 2007 yılları arasında NSU cinayetlerinde 8'i Türk olmak üzere 10 göçmen kökenli insan defnedildi. Hanau'da Şubat 2020'de ise 4'ü Türk olmak üzere 9 insan katledildi. Süreç içerisinde bakıldığı zaman ırkçılığın çirkin yüzünü hiçbir zaman kaybetmediğini ama hep insan hayatına kastettiğini gördük. Bütün bu süreçler en başta demokrasiyi, birlikte yaşamı, beraberliği hedef alıyor, barışı ve insanlığı hedef alıyor. Herkesin çok daha gür bir sesle her türlü nefret suçuna, her türlü ayrımcılığa, her türlü dışlamaya, her türlü antisemitizme, her türlü İslam düşmanlığına karşı tek sesli olmamızın bir kez daha ne kadar önemli olduğunu ifade etmek istiyorum."

İNSANLARIMIZA, CAMİLERİMİZE YÖNELİK SALDIRILARI KAYGIYLA İZLİYORUZ

Türkiye'nin Düsseldorf Başkonsolosu Ayşegül Gökçen  da, "İnsanlarımıza, camilerimize, derneklerimize yönelik saldırıların giderek arttığını büyük bir kaygı ve endişeyle izliyoruz. Camilerimize yönelik çok sayıda tehdit mesajı alıyoruz. İnsanlarımız tedirgin. Bunun artık son bulmasını istiyoruz." dedi.

Karaslan, yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve İslam karşıtlığını sadece bir güvenlik meselesine indirgemenin eksik bir yaklaşım olduğuna dikkat çekti ve kurumsal ırkçılığın üzerine gidilmesi, ırkçı ve yabancı düşmanlarına karşı sıfır tolerans politikasının benimsenmesi gerektiğini vurguladı.

Solingen Belediye Başkanı Tim Kurzbach da 1993 yılında Solingen'de 5 kişinin katledilerek büyük bir suç işlendiğini belirterek birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Türkiye'nin Köln Başkonsolosu Turhan Kaya, Essen Başkonsolosu Şener Cebeci, Münster Başkonsolosu Ahmet Davaz'ın yanı sıra çeşitli dernek temsilcilerinin katıldığı törende, Solingen katliamında hayatını kaybedenler için ırkçılık karşıtı anıtın önüne çiçekler konarak saygı duruşunda bulunuldu, hep birlikte dualar edildi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading