SON DAKİKA
Şiddetli lodos nedeniyle gemi karaya oturdu! 11 mürettebat kurtarıldı!

Şiddetli lodos nedeniyle gemi karaya oturdu! 11 mürettebat kurtarıldı!

İstanbul'da son günlerde etkili olan fırtına nedeniyle Zeytinburnu açıklarında sürüklenen "Kadriye Ana" isimli tanker gemisi karaya oturdu. İhbar üzerine olay yerine sevk edilen ekipler, gemideki 11 mürettebatı kurtardı.

Genel

23.01.2024, 21:46

İstanbul'da etkili olan fırtına, Zeytinburnu açıklarına demir atan tanker gemisini yaklaşık 500 metre sürükleyerek karaya oturdu.İçerisinde 600 ton dizel yakıt taşıyan "Kadriye Ana" isimli Türkiye bandıralı yakıt gemisinde 11 mürettebat mahsur kaldı.

Berk Hacıgüzeller kimdir? Memleket Partisi İstanbul adayı Berk Hacıgüzeller nereli,... Haberi Görüntüle

11 KİŞİLİK MÜRETTEBAT KURTARILDI

Geminin karaya oturduğu haberi ihbar üzerine olay yerine Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, AFAD, itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi. Ekiplerin karadan kurdukları 'geleneksel varagele' sistemiyle gemide bulunan 11 mürettebat kısa sürede kurtarıldı. Ekiplerin kurduğu düzenekle kurtarılan mürettebattan ölü ve yaralının olmadığı bildirildi. Kıyı emniyeti Genel Müdürlüğü fırtına nedeniyle denizden iki römorkör ve nene hatun acil müdahale gemisini her türlü ihtimale karşı hazır bekletirken karada ise insan talisiye aracıyla oluşturulan geleneksel varagele yöntemi aracılığıyla mürettebat kurtardı.

Son dakika: AFAD resmen duyurdu: Malatya'da korkutan deprem Haberi Görüntüle

600 TON YAKIT TAŞIYORDU 

Geminin bin 637 groston ağırlığında, 79 metre uzunlukta, 11,5 metre genişliğinde olduğu ve yük olarak 600 ton dizel yakıtın bulunduğu öğrenildi. "Gemiyi kurtarma çalışmaları için uygun hava koşullarının oluşması beklenmektedir"

Yabancılar Türkiye'de en çok nereden ev alıyor? Türkiye'de yaşayan yabancıların... Haberi Görüntüle

OLAYLA İLGİLİ VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Yaşanan olay sonrası valilikten açıklama yapıldı. 11 mürettebatın kurtarıldığı ve geminin durumunun hava koşulları nezdinde inceleneceği ifade edilriken, söz konusu açıklamada, "Sahil Güvenlik Komuta Merkezi'nden alınan bilgiye göre; içinde 600 ton petrol bulunan 79 metre uzunluğundaki Kadriye Ana isimli gemi, gece 01.07'de Zeytinburnu Sahili bölgesinde karaya oturmuştur. Gemide bulunan 11 mürettebat; Sahil Güvenlik Komutanlığı, Kıyı Emniyeti, itfaiye ve AFAD ekipleri tarafından yürütülen çalışmayla kurtarılırken olayda ölen ya da yaralanan olmamıştır. Yapılan ilk incelemede olay nedeniyle herhangi bir çevre kirliliği ya da akaryakıt sızıntısının meydana gelmediği tespit edilmiş olup gemiyi kurtarma çalışmaları için uygun hava koşullarının oluşması beklenmektedir." denildi. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading