SON DAKİKA
Sezgin Baran Korkmaz'ın iade süreci başlatıldı

Sezgin Baran Korkmaz'ın iade süreci başlatıldı

Kara para aklama soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı bulunan Sezgin Baran Korkmaz’ın gözaltında tutulduğu Avusturya'dan Türkiye'ye iadesine ilişkin süreç başlatıldı.

Genel

23.01.2024, 17:35

vusturya Mahkemesi, Sezgin Baran Korkmaz hakkında TRT Haber'e özel açıklamalarda bulundu. Korkmaz'ın iadesine ilişkin sürecin belirsiz olduğu ifade edildi.

Viyana Eyalet Ceza Mahkemesi iade sürecinde Sezgin Baran Korkmaz'ın tutuklu kalıp kalmamasına karar vermek için toplandı. Cumartesi günü gözaltına alınan Sezgin Baran Korkmaz hakkında geçici tutuklama kararı verildi. Kararda Korkmaz'ın tutuklu olarak iade sürecini geçirmesine hükmedilirken, 

iadenin içeriğine ilişkin bir karar vermeyen mahkemede Korkmaz'ın ABD'nin talebine yönelik bir beyanda ve de hukuki itirazda bulunmadığı belirtildi.

Mahkemeden TRT Haber'e yapılan açıklamada iade kararının ne zaman verileceğinin şu an için söylemenin mümkün olmadığı belirtildi. Benzer süreçlerdeki tecrübelere göre ABD'den ek belgeler istenmesinin mümkün olduğu kaydedildi.

OZAN CEYHUN DA KISA BİR SÜRE ÖNCE BİLGİ VERMİŞTİ

Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun, AA'ya ayptığı açıklamada SBK Holding ve 6 şirketine yönelik kara para aklama soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı bulunan şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Korkmaz’ın dün başkent Viyana’ya 250-260 kilometre uzaklıkta bir kasabada gözaltına alınarak, Viyana’ya getirildiğini söyledi.

Korkmaz’ın şu an Viyana Eyalet Ceza Mahkemesinde tutulduğunu belirten Büyükelçi Ceyhun, "Kural gereği 48 saat içerisinde hakim karşısına çıkartılması gerektiğinden büyük bir ihtimalle yarın da hakim karşısına çıkacak." dedi.
Dışişleri Bakanlığından alınan talimat doğrultusunda gerekeni yaptıklarını vurgulayan Ceyhun, "İade işlemleriyle ilgili süreci başlattık." dedi.

Hakkında Interpol'ün kırmızı bültenle arama kararı bulunan Korkmaz'ın 5 Aralık 2020'de yurt dışına çıktığı İstanbul Havalimanı'nın Güvenlik Kamera kayıtlarından tespit edilmişti.
Korkmaz, dün Avusturyalı yetkililer tarafından gözaltına alınmıştı.

4 İLDE DÜZENLENEN OPERASYON

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ve Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, geçen yıl SBK Holding ve holdinge bağlı 6 şirketin hesaplarında yaptığı incelemelerde, 132 milyon dolar kara para aklandığını belirlemişti.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, SBK Holding ve alt şirketlerinde yönetici olan 19 kişi hakkında gözaltı kararı verilmiş, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, İstanbul merkezli 4 ilde düzenlenen operasyonda, şüphelilerden 11'i gözaltına alınmıştı. Sezgin Baran Korkmaz'ın da arasında bulunduğu 8 şüphelinin ise yurt dışında olduğu tespit edilmişti.

Kaynak: TRT Haber, AA

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading