Yandex Metrica

Oruçluyken tırnak kesmek orucu bozar mı? Oruçluyken tırnak kesilir mi, Diyanet oruçluyken tırnak kesmekle ilgili ne diyor?

Oruçluyken tırnak kesmek orucu bozar mı? Oruçluyken tırnak kesilir mi, Diyanet oruçluyken tırnak kesmekle ilgili ne diyor?

Ramazan ayının gelmesiyle beraber vatandaşlar orucu bozan durumları sıkça araştırmaya başladı. Oruç tutan vatandaşlar temizlik ve hijyen açısından tırnaklarını kesmeleri gerekir. Peki, Oruçluyken tırnak kesmek orucu bozar mı? Oruçluyken tırnak kesilir mi, Diyanet oruçluyken tırnak kesmekle ilgili ne diyor?

Genel

05.04.2024, 15:48

Ramazan bolluk berektiyle geldi bu ayda oruç tutan müslüman vatandaşlar herşeyde olduğu gibi kişisel bakımlarını da yapmaları gerekiyor. Vatandaşlat tırnak kesmenin orucu bozup bozmadığını araştırıyor. Oruçluyken tırnak kesmek orucu bozar mı? Oruçluyken tırnak kesilir mi, Diyanet oruçluyken tırnak kesmekle ilgili ne diyor?

Savunması tüyler ürpertti! Akılalmaz olay: Annesinin cesedini 5 yıl boyunca sakladı! Savunması tüyler ürpertti! Akılalmaz olay: Annesinin cesedini 5 yıl boyunca... Haberi Görüntüle

TIRNAK KESMEK ORUCU BOZAR MI?

Diyanete göre oruçluyken saç, sakal, tırnak kesmek ve vücut temizliği yapmak gibi fiiller orucu bozmaz.Orucu bozmayan durumlar için Hanefî mezhebi esas alınıp şöylece sıralanabilir:Ağız dolusu bile olsa kendi isteğiyle olmaksızın kusmak. Balgam veya burun akıntısını yahut ağzı çalkaladıktan sonra kalan yaşlığı tükürükle yutmak. Boğazına su kaçmamak kaydıyla serinlemek için yıkanmak veya yüzmek. Suyla ıslatılmış bile olsa misvak veya diş fırçası kullanmak. Göze sürme çekmek. Güzel koku sürünmek veya koklamak. Cünüp olarak veya hayız yahut nifas kanı gece kesildiği halde gusül abdesti almadan sabahlamak. Oruçlu olduğunu unutarak oruç yasaklarını ihlâl etmek.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading