banner2

Metin Gürcan'ın casusluk sorgusu: Zarf içinde paraları sana niye verdiler?

Casusluk suçundan tutuklanan DEVA Partisi kurucusu Metin Gürcan'ın sorgusuna ilişkin çok çarpıcı bilgiler ortaya çıktı.

Genel 30.11.2021, 11:09 30.11.2021, 17:31
Abone ol
Metin Gürcan'ın casusluk sorgusu: Zarf içinde paraları sana niye verdiler?

DEVA Partisi kurucusu, eski Özel Kuvvetler mensubu Metin Gürcan'ın polis sorgusunda ne söylediği belli oldu. Casusluk suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderilen Gürcan'a yöneltilen suçlama ve deliller, kendisinin en az bir yıldır MİT ve polisin sıkı takibi altında olduğunu ortaya koydu. 

Yeni Şafak'tan Abdullah Sarıca'nın haberine göre Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğündeki sorgusunda emekli yüzbaşı Metin Gürcan, 2015’te TSK’dan ayrıldığını, 2019’dan itibaren de Türkiye’nin yakın çevresiyle ilgili talep eden kişi ve kurumlara 'şeffaf' ve 'tamamen açık' bir şekilde danışmanlık hizmeti verdiğini savundu. 

OTEL VE AVM'LERDE DİPLOMATLARLA ZARF ALIŞVERİŞİ 

Yabancı elçilik görevlilerine 'şeffaf' ve 'tamamen açık bilgiler' sunan Metin Gürcan, yaptığı hizmetin karşılığında paraları zarf içinde alıyor, muhatabıyla AVM ya da otellerde görüşüyordu. Elde edilen bir fiziki takip kaydı Gürcan'ın Ankara’daki bir otelde 'X1' olarak kodlanan kişiyle görüştüğünü ve bu kişiye zarf uzattığını, sonrasında X1'den bir zarf aldığını ve bunu montuna sakladığını ortaya koyuyor. 

GÜRCAN: HER HAFTA BİLGİ VERİRİM, ZARFTA 400 DOLAR VARDI

Gürcan'ın farklı tarihlerdeki zarf alışverişleri hem fiziki takip hem de güvenlik kamerası kayıtlarıyla kendisine gösterildi. Gürcan'ın 'diplomatlarla' görüşmelerinden biri, 30 Kasım 2020'de Cinnah Otel'de gerçekleşmişti. Görüştüğü X1 kodlu kişinin kim olduğu sorulduğunda Gürcan, "Kendisi büyükelçilikte görevli bir diplomattır" dedi. 

Ardından Gürcan şu iddiada bulundu: "Ona Türkiye’yi değil Irak, İran, Suriye, Afganistan, Libya zaman zaman Yunanistan ve Ukrayna gibi ülkelerdeki haftalık gelişmeleri içeren çizelge ve analizleri sunarım. Bana verdiği zarf içerisinde çizelgelerle ilgili bilgi notu ve elden aylık düzenli olarak yaptığı 400 dolar bulunmaktadır." 

HER KONUDA BİLGİSİ İSTENDİ 

Bir görüşmesinde X1 kodlu diplomatın "Erdoğan, Cezayir hükümeti ile iyi ilişkiler içinde mi?" diye sorduğu, Gürcan’ın ise "Çok da iyi değil" dediği görülüyor.

Yine tapelere göre X1, Türkiye’nin Avrupa Birliği’yle ilişkisinin ne durumda olduğunu soruyor. Gürcan, buna, "İyiye doğru gidiyor ama buradaki mesele Doğu Akdeniz. Erdoğan’ın geri çekilmesi imkansız, bunu diplomatik ve siyasi müzakerelerle çözmesi imkansız" karşılığını veriyor.

Gürcan’ın, konuşmasının devamında ise "Almanlar, Kavala ve Demirtaş’ın serbest bırakılması konusunda çok daha agresif bir tutum içerisine girecekler. Eğer Biden yönetimi ve AB yetkilileri arasında bir koordinasyon olursa, bu yaptırımlar konusunda da olur" diyor. 

6 AYLIK PARAYI PEŞİN İSTEDİ

Gürcan'ın verdiği bilgiler karşılığında kendisine ödenen paranın 6 aylığını da peşin istediğini ortaya çıktı. Takip kayıtlarına göre Gürcan, "Böyle 6 aylık bir ödeme yapılabilirse ben de bütçemi daha rahat ayarlarım" diyor. Muhatabı X1 ise "Bence mümkün ama merkeze sormam lazım" karşılığını veriyor. 'Merkez' olarak tanımlanan yerin neresi olduğu sorulan Gürcan, 'ilgili ülkenin dışişleri bakanlığı' olduğunu söylüyor. 

METİN GÜRCAN İLE X1'İN SOHBETİ...

DEVA Parti'li Gürcan ile X1 kod adlı 'diplomat' arasında geçen konuşmalardan biri kayıtlara göre şöyle: 

 • X1: Dün bana gönderdiğin makalede Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkinin iyiye gideceği yazıyordu.
 • Gürcan: Ben onun kadar iyimser bakamıyorum. Bir de eğer Erdoğan yüzünü AB’ye çevirirse AB’yle iş birliğini arttırmak zorunda kalır ama bunu Bahçeli’ye açıklaması olanaksız. Yapamaz çünkü Bahçeli bunu istemiyor.
 • X1: O zaman Bahçeli burada kilit unsur.
 • Gürcan: Evet, doğru kilit unsur. Sana söylediğim gibi, eğer erken seçim isterse Türkiye’de her şeyi değiştirebilir. Eğer erken seçime gitmek istediğini açıklarsa bu Erdoğan’ın sonu olur, bundan eminim.

BAHÇELİ ÇOK İNATÇI, ERDOĞAN SEÇİM İSTEMİYOR

Ayrıca X1 ve Gürcan arasında erken seçim üzerinden devam eden konuşmalarda şüphelinin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin hasta olduğu iddiasını da gündeme getirmesi dikkat çekti. 

X1’in "Erken seçim olacak mı?" diye sorduğu o konuşmanın ayrıntıları da şöyle:

Gürcan: (Erdoğan’ı kastediyor) Kendisi istemiyor. O, seçimleri 2023 yazında yapmak istiyor. Bu şekilde ayarlandı ama tüm bu iç ve dış siyaset dinamikleri ve ekonomi durumu onu erken seçime götürebilir, bu konuda ilk belirleyici aktör Sayın Bahçeli. (Bahçeli için) Kendisi çok inatçı, biliyoruz. Arkadaşları, başka hastaneye gidemediğini söylüyorlar. Çok hastaymış. Onun oyundan çıkması da Sayın Erdoğan’ın düşünmesi gereken bir başka risk. Yaşlanıyor ama henüz bir halef ilan etmedi. 4-5 kişi yerine geçmek için mücadele ediyor ama resmen halef ilan etmedi, şu kişi benim yerime geçecek demedi henüz. 

X2 İLE GÖRÜŞME YERİ: OTOPARK...

Metin Gürcan’ın X1 kodlu 'diplomat'ın yanısıra bir başka ülkenin büyükelçiliğinde görevli 'diplomat' olan X2 isimli kişiyle de irtibata geçtiği belirlendi. Diplomatla Ankara’daki bir AVM’nin otoparkında yarım saat görüştüğü tespit edilen Gürcan, buna ilişkin şunları söyledi: "Görüşmede aynen (...) gibi Suriye'de diplomatik misyonu olmayan (...) Suriye ile ilgili tüm diplomatik ve elçilik görevlerini kendilerinin yaptığını, bu kapsamda Suriye çizelgesini beğendiğini ifade etti. Aynı zamanda Doğu Akdeniz, Libya, İtalya, Yunanistan ilişkileri, mülteci hareketliliği, gene misyonlarını yani elçiliğini kapattığı Afganistan’daki gelişmeler hakkında bilgi alışverişinde bulunduk." 

DİPLOMATİK MİSYON ŞEFİ AMA İSTİHBARATÇI DEĞİL

TEM polisi, Gürcan’ın yaptığı konuşmalarda sürekli 'Headquarter (HQ)' kelimesinin kullanıldığını tespit etti. Buna ilişkin Gürcan’a "Yapılan araştırmalarda HQ ifadesinin istihbarat teşkilatları ve askeri kuruluşları için kullanıldığı, Dışişleri Bakanlıkları için bakanlık (ministry) ifadesinin kullanıldığı belirlenmiştir. Buradan hareketle muhatabınızın istihbaratçı olduğunu bildiğiniz anlaşılmaktadır. Yabancı ve istihbaratçı olduğunu bildiğiniz bir şahısla görüşmelerinizi neden sürdürdünüz?" diye soruldu. Gürcan, "Ben X1’i dışişleri bakanlığına bağlı (...) Büyükelçiliğinde diplomatik misyon temsilcisi olarak bilirim. Hâl ve hareketlerinden asla bir istihbaratçı tavrı çıkarmadım" dedi. Gürcan kendisine yöneltilen iddiayı 'zorlama yorum' olarak niteledi. 

TÜRK ASKERİ SAHADA OLMAYACAK: 'GÜZEL...'

Gürcan’ın yaptığı görüşmelerde, görüntü kayıtlarının yanı sıra ses kayıtları da alındı. Sorgu tutanağına da yansıyan bu tapelere göre, Gürcan’ın gizli kalması gereken güvenlik bilgilerini de muhataplarına ilettiği tespit edildi. Özellikle Karabağ’da oluşturulan Türk-Rus Ortak Gözlem Merkezi’yle ilgili paylaştığı bilgiler dikkat çekti. Gürcan, bölgede devriye gezen Türk askerinin olmadığını, Rus drone’larının uçurulacağını aktarıyor.

Gürcan bir görüşmede 'X1'e Karabağ’ın işgalden kurtarılmasından sonra Türk askerinin pozisyonun anlatırken, "Operasyonel vazifeleri yok. Türk birliklerini sahada göremeyeceğiz" diyor. 'X1'in "Yalnızca subaylar?" sorusuna Gürcan "Evet, yalnızca merkezde oturan subaylar" karşılığını veriyor. X1'in tepkisi ise "Güzel" oluyor.

İşte o görüşmenin tapesi:

 • X1: Peki Rusya ile ilgili durum nedir? Barış antlaşması konusunda ortak gözlem merkezi ne durumda?
 • Gürcan: Karabağ’daki. Herhangi bir operasyonel bir vazifeleri yok dolayısıyla Türk birliklerini sahada göremeyeceğiz. Bölgede devriye gezen Türk askeri yok.
 • X1: Yalnızca subaylar?
 • Gürcan: Evet, yalnızca merkezde oturan subaylar.
 • X1: Güzel.
 • Gürcan: Ruslar Türk askerinin devriye gezmesini istemiyor bundan yüzde yüz eminim. Bir arkadaşım bana Ankara’nın terör eylemlerinin gözlenmesi için Türk drone’larının kullanılması gerektiğini söyledi.
 • X1: Drone’lar?
 • Gürcan: Ankara, istihbarat edinmek amacıyla bölgede kendi drone’larını kullanmak istediğini söyledi. Ruslar bunu istemedi.
 • X1: Ruslar haber ve istihbarat toplayacak, Türkiye sadece izleyecek öyle mi?
 • Gürcan: Evet sadece izleyecek.

SÜREKLİ BİLGİ AKIŞI İÇİN EKİP KURMUŞ

Bölgesel jeopolitik uzmanlık, dış politika ve güvenlik uzmanlıklarının olduğunu belirten Gürcan, "Türkiye’de belki 30’ün üzerinde büyükelçilikten görüşme talebi aldım. Türkiye’ye mevcut jeopolitik görünümde en yakın müttefik olarak gördüğüm ve Türkiye’yi önemseyen (...) ve (...) dışında bu hizmeti kimseye vermiyorum" ifadesini kullandı.

Gürcan, gizli bilgileri toplamak için bir de ekip kurmuş. Bu ekibin yaptığı çalışmalarla hazırlanan belgeler zarf içinde ilgililerine aktarılmış. Gürcan, söz konusu ekibiyle ilgili, "Ekibimiz iyi. Daha fazla rapor hazırlamak için onlarla iletişime geçmeyi planlıyorum" ifadesini kullanıyor. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!