Yandex Metrica
Mağara sizi korumaz!

Mağara sizi korumaz!

TSK ve MİT, Beyaz Saray'ın 'general' diye hitap ettiği Ferhad Abdi'nin 'komutanını' mağarada vurdu. MSB, operasyonun görüntülerini paylaştı

Genel

24.01.2024, 02:19

Güvenlik güçleri, birbiri ardına başarılı operasyonlarıyla hain terör örgütüne nefes aldırmıyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinin Milli İstihbarat Teşkilatı ile 8 Mayıs'ta gerçekleştirdiği ortak operasyonda PKK/YPG'nin Suriye'deki '1 Numara'sı Sofi Nurettin kod adlı Nureddin Halef El Muhammed, Kuzey Irak'ta gizlendiği bir mağarada etkisiz hale getirildi. MİT'in yer tespiti sonrası düzenlenen hava operasyonunda Sofi Nurettin'in bulunduğu in, akıllı füze ile yerlebir edildi. 

PKK'ya indirilmiş en önemli darbelerden biri olan sözkonusu operasyonun görüntüleri bugün Milli Savunma Bakanlığınca (MSB) sosyal medya hesabından paylaşıldı. "Hiçbir terör örgütüne ve hiçbir teröriste artık rahat yok! Hangi deliğe girerlerse girsinler korkularıyla birlikte hesap verecekler" mesajını yayınladıktan sonra görüntüleri servis eden MSB, kırmızı bültenle aranmakta olan teröristin öldürülmesine dair şu açıklamayı yaptı:  

"Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladıkları gibi terör örgütü PKK/KCK/PYD/YPG’nin sözde üst düzey sorumlusu Sofi Nurettin kod adlı terörist, Irak’ın kuzeyinde saklandığı delikte TSK ve MİT’in koordineli operasyonuyla etkisiz hâle getirildi. INTERPOL tarafından kırmızı bültenle aranan, 2015-2020 yılları arasında PKK/KCK-PYD/YPG’nin Suriye Genel Sorumlusu olan Sofi Nurettin kod adlı teröristin Irak’ın kuzeyine geçmesi; YPG/PYD’nin PKK/KCK terör örgütünün Suriye uzantısı olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Terör örgütü PKK/KCK-PYD/YPG’nin üst düzey sorumlusunu sınır ötesinde başarılı bir operasyonla etkisiz hale getiren TSK ve MİT’in isimsiz kahramanlarını kutluyoruz. Ülkemizi ve asil milletimizi hedef alan hiçbir terör örgütü ve hiçbir terörist hesap vermekten kaçamayacaktır!"

 

SÖZDE 'GENERAL' ONDAN EMİR ALIYORDU

Suriye'de terör örgütü YPG'nin 'komutanı' olarak tanınan ve Amerika Birleşik Devletlerinde hem Beyaz Saray yetkililerinin hem de Kongre üyelerinin 'General Mazlum' diye hatip ederek meşru kimlik sağlamaya çalıştığı Ferhad Abdi Şahin, Sofi Nureddin'in yardımcısıydı. Terör örgütüne gençlik yıllarında katılan ve 2003'te örgütün üst düzey yöneticileri tarafından 'Amed Saha Komutanı' olarak görevlendirilen Suriye-Kamışlı doğumlu Nureddin, Kuzey Irak kamplarından Diyarbakır kırsalına gelerek burada vatandaşlara ve güvenlik güçlerine yönelik çeşitli saldırıları planladı. 2006 yılı ortalarına kadar bu görevi yürüten ve bu zaman zarfında PKK'lıların deyimiyle 'Amed, Garzan ve Erzurum eyaletlerindeki' tüm bombalı/silahlı eylemlerin sorumlusu olan Nurettin, 2006 yılı ortalarında Kuzey Irak'taki PKK kamplarına geri döndü. 2009'da sözde 'HPG Ana Karargah Komutanlığı'na getirilen Nureddin, 2015 yılındaki KONGRA-GEL(PKK)/KCK'nın 9. Genel Kurulu sonrası 'Suriye Genel Sorumlusu' olarak görevlendirildi. Sofi Nurettin, Türkiye'nin Suriye'deki muhaliflere kimyasal silah temin ettiği yönünde iftira haberlerin yayılmasını sağlayan ekibin başında yer alıyordu. 

13 VATANDAŞIN ŞEHİT EDİLMESİ EMRİNİ VERDİ

İçişleri Bakanlığı ve Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan PKK merkez komitesi ve HPG'nin sözde askeri konsey üyesi Sofi Nurettin (Halef El Muhammed), bugüne kadar örgütün askeri kanadında etkisiz hale getirilen en üst düzey terörist oldu. YPG Suriye genel sorumlusu olduğu 2015-2020 yıllarında, Suriye'den Türkiye'ye yönelik gerçekleştirilen tüm silahlı eylem ve faaliyetlerin en tepedeki yöneticisi olan Nurettin, son olarak şubat ayında Gara'da gerçekleştirilen Pençe Kartal-2 operasyonu sırasında TSK'ye karşı eylemleri komuta etmiş ve 13 masum vatandaşın şehit edilmesi talimatını vermişti.

ÖZEL EKİP KURULDU 

Suriye Genel Sorumlusu olarak Zeytin Dalı ve Barış Pınarı Harekatları sırasında TSK'ye karşı yürütülen faaliyetleri yöneten Nurettin, örgüt için hezimete dönüşen harekatlardan sonra bir süre çalışmalarını gözlerden uzak yürüttü. İntikal eden istihbarat raporları doğrultusunda analistler, teröristin Suriye'den ayrıldığı kanaatine vardı. Bunun üzerine Nurettin'in yerinin tespit edilmesi ve etkisiz hale getirilmesi amacıyla özel ekip kuruldu. Teröristin yerinin belirlenmesi amacıyla Suriye'de yaşayan ailesi ve yakınlarını kıskaca alan MİT, sahadan intikal eden her türlü istihbari bilgiyi de analiz ederek, teröristin Irak alanına geçtiğini tespit etti. Yürütülen çalışmalarda ayrıca, PKK ile YPG arasındaki organik bağın dünya kamuoyundan gizlenmesi için YPG Suriye sorumluluğu görevinde bulunan teröristin, Irak alanına geçişinin örgüt tarafından saklı tutulduğu belirlendi. Bunun üzerine kurulan özel ekip, Nurettin'in yeni görevi ve Irak'ta bulunduğu yerin belirlenmesi için öncelikle profil çalışması yürüttü. Çalışmalarda, teröristin geçmiş dönemde aldığı görevler, kişilik özellikleri, üst düzey örgüt mensupları arasındaki güç mücadeleleri gibi pek çok faktör göz önünde bulunduruldu.Profil çalışmasının sonuçları ve sahadan intikal eden bilgiler doğrultusunda Nurettin'in Gara alanında Murat Karayılan ile sorumlu düzeyde faaliyet yürüttüğü tespit edildi. Sofi Nurettin, MİT ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından koordineli gerçekleştirilen operasyonla, saklandığı mağarada akıllı mühimmatla öldürüldü. 

GİZLİ TUTMAYA ÇALIŞTILAR 
Nurettin'in etkisiz hale getirildiği MİT'in Irak'taki yerel ağı tarafından doğrulanırken, operasyonun örgütün üst düzey yöneticileri arasında büyük korkuya neden olduğu öğrenildi. MİT'in Irak'taki yerel ağı tarafından ayrıca, teröristin, hem örgütün üst yöneticileri arasında hem de genç kadrolar üzerinde önemli ağırlığının bulunduğunun altı çizilerek, öldürülmesinin, örgütteki çözülmeyi hızlandıracağı için mümkün olduğunca gizli tutulmaya çalışıldığı ifade edildi. Terörist Nurettin'in etkisiz hale getirilmesinin yarattığı korku, teslim olan örgüt mensuplarının ifadelerine de yansıdı. MİT tarafından gerçekleştirilen operasyon sonrasında teslim olan bir örgüt mensubu, Nurettin'in öldürüldüğünün kadrolar arasında bir dedikodu şeklinde kulaktan kulağa dolaştığını belirtti. Ölümün örgüt tarafından resmi olarak ilan edilmediğini ifade eden terörist, "böyle bir ismin bile etkisiz hale getirildiği bir ortamda, genç kadroların kendi hayatlarını kurtarmak için teslim olmaktan başka çare bulamadığını" söyledi.

KARAYILAN'IN AKIL HOCASIYDI 
Terör örgütüne 1990'da katılan Nurettin, 1995'te Van/Başkale kırsalında grup sorumluluğu, 2007'ye kadar Hakkari-Yüksekova-Şırnak sorumluluğu, 2007'den sonra ise Diyarbakır sorumluluğu görevlerini üstlenmişti. 2009'da, halihazırda Murat Karayılan'ın yönettiği örgütün askeri kanadı HPG'nin başına getirilen Nurettin, bu görevi sırasında, kamu binaları ve yöneticiliklerinin ele geçirilmesini hedefleyen Beytüşşebap baskını gibi çok sayıda eylemi yönetmişti. HPG sorumluluğu görevini 2013'te Murat Karayılan'a devrederek, bölücü ve yıkıcı faaliyetlerini Suriye alanına taşıyan Nurettin, 2015-2020 yılları arasında PKK/KCK-PYD/YPG Suriye genel sorumlusu oldu. Etkisiz hale getirilen teröristin Murat Karayılan'ın 'akıl hocası' olduğu belirtiliyor. Suriye genel sorumlusu olarak Suriye sınır hattından Türkiye'ye yönelik gerçekleştirilen tüm silahlı eylem ve faaliyetlerin en tepedeki yöneticisi konumunda bulunan Nurettin, Suriye'de Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında güvenlik güçlerine karşı silahlı faaliyetleri yönetti.

YIKICI ETKİLERİ OLACAK

Güvenlik kaynaklarınca, MİT'in sahadan topladığı istihbari bilgiler doğrultusunda gerçekleştirdiği operasyonun, örgüt üzerinde kalıcı ve yıkıcı etkileri olacağı belirtiliyor. PKK/KCK yönetimince Irak'ta bulunduğu gizlenmeye çalışılan, YPG Suriye genel sorumluluğu görevini de yürüten Nurettin'in, Irak alanında faaliyet gösterirken etkisiz hale getirilmesinin, "PYD/YPG'nin, PKK/KCK terör örgütünün Suriye kolu" olduğu gerçeğini bir kez daha ortaya koyduğu ifade ediliyor. Öte yandan, Murat Karayılan ile örgütün silahlı kadrolarını yöneten ve örgüt içinde ağırlığı bulunan Nurettin'in eksikliğinin, örgüt üst düzey yöneticileri arasında güç mücadelesini tırmandırarak, üst düzey kadrolar arasında kırılmalara neden olacağı değerlendiriliyor. MİT'in sınır ötesinde örgüte yönelik istihbari ve operasyonel çalışmalarının, 'en üst düzeyden alt düzeye kadar tüm kadrolar için ne olursa olsun adaletin bir gün tecelli edeceğine dair kuvvetli bir mesaj verdiği' vurgulanıyor.

O FOTOĞRAFTA DA VARDI

Sofi Nurettin kod adlı Halef El Muhammed'in, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve eski HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'le çekilmiş fotoğrafı da ortaya çıktı. Fotoğrafta ayrıca Murat Karayılan, Fehman Hüseyin, Sabri Ok, Cemil Bayık ve Duran Kalkan gibi terör örgütünün "sözde" üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu görülüyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading