Yandex Metrica
SON DAKİKA
Lisede sınıfta kalma koşulları nedir?

Lisede sınıfta kalma koşulları nedir?

Milyonlarca öğrenci 11 Eylül'de ilk ders ziliyle birlikte okullarındaki yerini aldı. 2023-2024 eğitim öğretim dönemi yeni kurallarla açıldı. Okullarda sınıfta kalma uygulaması yeniden devreye alındı. Liselerde yüzde 50 not ortalamasına bakılmadan 3 dersten fazla dersi kalan öğrenci sınıf tekrarı yapacak.

Genel

04.03.2024, 13:03

2023-2024 eğitim öğretim yılı 11 Eylül'de başladı. Milyonlarca öğrenci ile birlikte 1 milyon da öğretmen okullarındaki yerini aldı.Yeni eğitim öğretim dönemine yeni kurallarl girildi. Okullarda sınıfta kalma uygulaması tekrar geldi. Ayrıca Türkçe dersinden de 70 ve üzeri alamayanların sınıfta kalacağı açıklandı. Bakan Tekin açıklamasında "Önümüzdeki hafta yayınlanacak olan temel eğitim yönetmeliğimizde Türkçe'den 70 alma zorunluluğu getirdik. 70 ortalamayı tutturamayan geçemeyecek." dedi. Bir öğrenci mevcut sınıf geçme koşullarını sağlıyorsa Edebiyat dersinden kalsa bile sınıfı geçer. Edebiyat dersinin zayıf olması tek başında birşey ifade etmez. Sınıf geçme ve kalma kurallarını dersin öğretmeni ve okul yöneticilerinden daha detaylı olarak öğrenebilirsiniz. İnternette yer alan bazı bilgiler eksik olabiliyor. 

Ahmet Özer kimdir? CHP Esenyurt Belediye Başkan adayı DEM Parti'den... Haberi Görüntüle

LİSEDE EDEBİYAT BARAJ DERS Mİ?

Edebiyat dersinden kalmak tek başına birşey ifade etmiyor. Bir öğrenci mevcut sınıf geçme koşullarını sağlıyorsa Edebiyat dersinden kalsa bile sınıfı geçer.

'Devlet annemi rehin aldı' dedi, attığı yalan resmi kayıtlarla elinde... Haberi Görüntüle

LİSEDE HANGİ KOŞULLARDA SINIFTA KALINIR?

Yeni kurallara göre not ortalaması 50 ve üzerinde olsa bile öğrenciler sınıfta kalabilecek. Puanı 50 olsa bile bir öğrenci en fazla 3 dersten sorumlu geçebilecek. 4 dersi zayıf olan öğrenciler sınıf tekrarı yapacak. Ayrıca liselerde alt dönemler dahil olmak üzere 6 dersten fazla başarısızlığı olan sınıf tekrarı yapacak.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading