Yandex Metrica

Sitede Ara

İzmir Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'nden gemi geri dönüşüm tesislerinde asbest iddiasına yanıt

İzmir Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'nden gemi geri dönüşüm tesislerinde asbest iddiasına yanıt

İzmir Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'nden gemi geri dönüşüm tesislerinde asbest iddiasına yönelik açıklama yapıldı.

Genel

23.01.2024, 17:54

İzmir Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, gemi geri dönüşüm tesislerinde asbest iddiasına ilişkin açıklama yaptı.

İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Aliağa'daki Gemi Geri Dönüşüm Sanayi Bölgesi'nin etrafında asbest tespit edildiği yönündeki iddialara ilişkin açıklama yaparak, asbest söküm işlemlerinin uzman ekipler tarafından denetim altında yapıldığnı ve atıkların kapalı ortamda depolanmasının ardından bertaraf edildiği belirtti.

Basında yer alan "gemi geri dönüşüm bölgesi çevresinde asbest lifleri tespit edildiği" şeklindeki iddialara yönelik haberlerle ilgili İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Aliağa'daki bölgeye söküm amacıyla getirilmek istenen gemiler için Basel Sözleşmesi kapsamında notifikasyon onayı verildiği kaydedildi.

Bu onay için asbest miktarını da içeren "IHM raporu" ile asbest uzmanı ve çevre mühendisinin hazırladığı gerçekleme raporunun istendiğinin aktarıldığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Başvurulara istinaden Müdürlüğümüzce tesislerde ve baştankara yapılan gemilerde denetlemeler yapılmakta ve notifikasyon onayları denetleme sonucunda değerlendirilmektedir. Asbest bulunan gemilerde asbestli bölgede söküm işlemleri, konusunda uzman firma ve kişiler tarafından yapılmakta ve sökülen asbest atıklarının tamamen kapalı alanda geçici depolanarak bertarafa gönderilmesi sağlanmaktadır. Ayrıca ülkemize söküm amacıyla getirilen veya getirilecek gemilerde fazla miktarda asbest bulunması durumunda gemilere notifikasyon onayı verilmemekte ve mahrece iade işlemleri gerçekleşmektedir."

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading