Sosyal yardım ödemeleri ihtiyaç sahibi vatandaşların hesaplarına aktarılmaya devam ederken, bu yardım programları arasında Elektrik Tüketim Desteği de yer alıyor. Bu destek ödemesinden faydalanmak isteyen vatandaşlar şartları araştırmaya başladı. İşte Elektrik Tüketim Desteği programının tüm detayları…
![Konuşmak için gitti rastgele ateş etti! Damat, 3 kişiyi katletti!](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/resim-2024-07-25-134804619.webp)
BAKANLIK'TAN ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİ
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, dar gelirli hanelere elektrik tüketim desteği sağlıyor. Elektrik faturası yüksek gelen ve ödemekte güçlük çeken hanelere 260 TL’ye kadar ödeme yapılıyor. Başvuru yapan ve başvurusu onaylanan vatandaşlara PTT üzerinden ödemeler aktarılıyor.
![İstanbul'da vahşet: Temizlik ilanından çağırıp genç kızı öldürdü! Ceset parçalarını sakladığı yerler tüyler ürpertti!](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/resim-2024-07-12-133719308.webp)
KİMLER FAYDALANABİLİR?
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan bu destek programına, başvuru yapan ve başvurusu onaylanan ihtiyaç sahibi ailelere ödeme yapılır.
![Fransız okulundan sonra Alman okuluna da MEB’den nota!](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/resim-2024-07-25-095025754.webp)
ELEKTRİK DESTEĞİ ÖDEME MİKTARI
Elektrik Tüketim Desteği programı kapsamında:
- 1-2 kişilik ihtiyaç sahibi hanelere aylık (75 kilovatsaat) 130,09 TL ödeme,
- 3 kişilik ihtiyaç sahibi hanelere aylık (100 kilovatsaat) 173,46 TL ödeme,
- 4 kişilik ihtiyaç sahibi hanelere aylık (125 kilovatsaat) 216,82 TL ödeme,
- 5 ve daha fazla kişilik ihtiyaç sahibi hanelere aylık (150 kilovatsaat) 260,19 TL ödeme yapılmaktadır.
Başvurusu onaylanan hak sahipleri kimlik kartı ve elektrik faturası ile PTT şubelerinden ödeme alabilir.
![Konuşmak için gitti rastgele ateş etti! Damat, 3 kişiyi katletti!](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/resim-2024-07-25-134804619.webp)
ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİ NASIL ALINIR?
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan Elektrik Tüketim Desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşların e-Devlet Kapısı üzerinden ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’ndan (SYDV) başvuru yapması gerekir. Başvuru yaptıktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün onaylamasıyla PTT üzerinden ödeme yapılmaktadır.
Başvurusu onaylanan vatandaşların ödeme tutarları banka hesaplarına da aktarılmaktadır. PTT üzerinden ödeme almak isteyen vatandaşların, kimlik kartları ve elektrik faturaları ile ibraz etmeleri ve ödemelerini almaları gerekir.