Doğalgaz faturasının pik yaptığı aylara girildi. Vatandaşlar fahiş faturalardan kaçmak için doğalgazı daha tasarruflu kullanmanın yollarını arıyor. Bu aylarda tüketim artarken, faturalar cep yakıyor. Faturayı düşürmek için neler yapabiliriz? sorusu internette araştırılıyor. Doğalgazı düşükte çalıştırmak işe yarar mı? Yalıtım ne kadar önemli? İşte detaylar.
![İstanbul’da kavrulacak: Termometreler ilk kez bu dereceyi görebilir! İşte haftalık hava durumu...](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/resim-2024-07-22-090243639.webp)
![2024-KPSS Lisans: Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) sınav yerleri açıklandı!](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/resim-2024-07-25-101037451.webp)
SÜREKLİ KOMBİYİ DÜŞTE ÇALIŞTIRSAK NE OLUR?
Uzmanlara göre, doğalgazı tüm gün en düşük derecede çalıştırmanın diğer seçeneklere göre "daha az maliyetli olduğu" fikri ise bir şehir efsanesi. Isıtmayı yalnızca ihtiyaç duyulduğunda açmanın uzun vadede enerji ve dolayısıyla para tasarrufu yapmanın en iyi yolu olduğu konusunda ise netler.
![Fransız okulundan sonra Alman okuluna da MEB’den nota!](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/resim-2024-07-25-095025754.webp)
![ÖSYM duyurdu: YKS tercihleri başladı! İşte YKS 2024 tercih kılavuzunda yer alan bilgiler...](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/resim-2024-07-25-162524444.webp)
EN ÖNEMLİSİ YALITIM
Bu noktada anlaşılması gereken en önemli şey, evinizi ısıtmak için gereken toplam enerji miktarı.Şöyle ki; belli bir miktar enerjinin sürekli olarak evinizden dışarı sızdığı bir gerçek, ne kadar sızdığı ise yalıtımınızın ne kadar iyi olduğuna bağlı. Basit bir mantık kurmak gerekirse; ısıtıcıyı tüm gün açık tutarsanız, gün boyunca enerji kaybedersiniz, bu nedenle evinizi yalnızca ihtiyacınız olduğunda ısıtmak her zaman daha hesaplı bir yöntemdir.
Fakat "sürekli açık bırakma" seçeneğini savunan uzmanlar da yok değil ve temel görüşleri ise aşağıdaki gibi:
"Tüm radyatör vanalarını sonuna kadar açmak ve ısıtmayı tüm gün düşük seviyede tutmak gerekir. Zira doğalgaz her açılıp kapandığında duvarlarda yoğuşma birikmesi olur. Bu yoğuşma, ısının evin dışına iletilmesine yardımcı olur. Yani ısı, dışarı daha hızlı sızar ve sonuç olarak ısınmak için daha fazla enerji sarfiyatı gerekebilir..."
En başta söylediğimiz gibi; doğru yöntem, evinizin büyüklüğü ve yalıtımın kalitesiyle ilgilidir.