Son dakika: Vedat Bilgin resmen duyurdu! Emekli maaşlarında sıcak gelişme

Son dakika haberi... Çalışma ve Sosyal ve Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 'Temmuz ayında bir sürprizimiz olacak, en düşük emekli maaşı artacak. Detayları 1 Mayıs'ta açıklayacağım' ifadesini kullandı.

Ekonomi 26.04.2022, 13:14 26.04.2022, 14:16
Abone ol
Son dakika: Vedat Bilgin resmen duyurdu! Emekli maaşlarında sıcak gelişme

Son dakika haberi... Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin en düşük emekli maaşının Temmuz ayında yeniden artacağını açıkladı. Emekli maaşları ile ilgili A Haber'in sorularını yanıtlayan Bakan Bilgin, konuyla ilgili detayları 1 Mayıs'ta açıklayacağını ifade etti.

Yeni uygulanacak en düşük emekli maaşı ile ilgili rakam paylaşmayan Bakan Bilgin, 1 Mayıs'ta yapacağı konuşmada bununla ilgili detayları duyuracağını bildirdi.

Ocak 2022'de en düşük emekli maaşları yapılan sosyal refah düzenleme ile birlikte yüzde 66 artış ile 1500 liradan 2500 liraya yükseltilmişti.

''EN DÜŞÜK EMEKLERİ MAAŞLARI ARTACAK''

Bakan Vedat Bilgin'in konuya ilişkin açıklamaları şu şekilde: "Temmuz ayında bir sürprizimiz olacak, en düşük emekli maaşı artacak. Detayları 1 Mayıs'ta açıklayacağım. Emekli bayram ikramiyesi 27-28-29 Nisan günlerinde hesaplarda olacak"

ARTIŞ ENFLASYON ÜZERİNDEN Mİ OLACAK?

Enflasyon üzerinden yapılacak bir hesaplama ile zam yapılacak sorusuna yanıt veren Bakan Bilgin, "Elbette içinde enflasyon olacak. Ama ağırlı olarak sosyal refah düzenlemesi olarak değerlendirmek gerekir. Enflasyonun tahribatını önleyecek düzenle olacak. Çok ciddi bir rahatlama olacak" ifadelerini kullandı.

BAYRAM İKRAMİYELERİ

Emekli bayram ikramiyeleri ile ilgili yapılan tartışmalara da değinen Bakan Bilgin, "Bin 100 liralık ikramiyeyi biz 400 lira artırmış olsaydık bunun tek seferde maliyeti 10 milyar lira olacaktı ve sadece tek seferlik bir uygulama olacaktı. Biz şimdiki düzenleme ile yaklaşık 13 milyar liralık bir maliyet oluşturacağız. Bunun biraz üzerinde ama devamlı olan bir düzenleme olacak. Emekli maaşı yıl boyunca yüksek olmuş olacak." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!