banner2

Milyonlarca emeklinin yüzü güldürecek zam müjdesi! 2 bin TL ikramiye gündemde

Son dakika haberleri... Ramazan ve Kurban Bayramları’nda milyonlarca emeklilere verilen ikramiyede bu yıl artış olacak.

Ekonomi 22.02.2022, 07:58 22.02.2022, 08:26
Abone ol
Milyonlarca emeklinin yüzü güldürecek zam müjdesi! 2 bin TL ikramiye gündemde

Ramazan ve Kurban Bayramları’nda milyonlarca emekliye bin 100 lira olarak verilen emekli ikramiyelerine bu yıl zam geliyor.

NTV'de yer alan habere göre; Prof.Dr. Cem Kılıç emekli ikramiyesinin olası miktarını ve son gelişmeleri kaleme aldı.

1.100 LİRAYA ÇIKARTILMIŞTI

Prof. Dr. Kılıç, milşyonlarca emeklinin yüzünü güldürecek gelişmeyi şu şekilde ifade etti; "Emekliler için ikramiye düzenlemesi 2018 yılında yapılmıştı. Ramazan ve Kurban Bayramlarında yılda iki kez ödenen bayram ikramiyesi emeklilerin satın alma gücünün korunması adına çok önemli. Bayram ikramiyelerinin tutarı geçtiğimiz yıl 1.000 TL’den 1.100 TL’ye çıkartılmıştı.

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI 2.000 TL

Bu yıl emeklilere yapılan zamlar ile birlikte bayram ikramiyesinin de artırılması beklentisi oluştu. Önümüzdeki Ramazan Bayramı’nda emeklilerin bayram ikramiyelerinin artırılması sağlanacaktır. Bu kapsamda ikramiyelerin en düşük emekli aylığı olan 2.500 TL ya da 2.000 TL civarına çıkartılması mümkün olabilir.”

EYT KONUSU

Emeklilikte yaşa takılanlar için yapılacak düzenleme hakkında bilgi veren Prof. Dr. Cem Kılıç şunları söyledi: “Emeklilikte yaşa takılanlar ilk kez 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortalı olan kişiler. Bu kişiler ilk kez sigortalı olduklarında emeklilik için yaş şartına tabi değillerdi. 1999 yılında kademeli olarak emekliliğe yaş şartı eklenince bu kişiler emekli olmak için bir de yaş şartına tabi oldular. Bu tarihten önce sigortalı olup emekli aylığına hak kazanamayanlar bu çerçevede emeklilikte yaşa takılanlar kategorisinde oluyorlar. Bu kapsamda yaklaşık 5 milyon civarında kişinin emeklilik için sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısını tamamlayıp yaşı doldurmadığı tahmin ediliyor.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!