banner2

İsviçreli ekonomistten dikkat çeken dolar kuru değerlendirmesi!

Türkiye'de döviz kurunun hareketi yukarı yönlü devam ederken uzman isimden dikkat çeken bir açıklama geldi. Ekonomist Charles-Henry Monchau Türkiye'nin uzun vadede temellerinin çok güçlü olduğunun altını çizdi.

Ekonomi 23.11.2021, 16:50 23.11.2021, 18:43
Abone ol
İsviçreli ekonomistten dikkat çeken dolar kuru değerlendirmesi!

Türkiye'de döviz kurlarındaki yukarı yönlü artış devam ederken Dolar ve euro, Türk Lirası karşısında rekor üstüne rekor kırdı. Uzmanlar bu durumu, doların son zamanların en güçlü noktasında olmasına bağlıyor.

DEĞER KAYBEDEN TEK PARA TÜRK LİRASI DEĞİL

İsviçre kökenli ekonomist Charles-Henry Monchau, dünya piyasalarında dolar karşısında değer kaybeden tek paranın Türk Lirası olmadığını söyledi.

'YETKİLİLER BÜYÜME YANLISI BİR İLERLEME İSTİYORLAR'

Monchau, doların güçlü olduğu dönemlerin küresel piyasada bir risk durumu oluşturduğunu ifade ederken şunları söyledi:

"Sanıyorum ki geçen hafta yaşaşan şey piyasaları şaşırttı, şok ortamı yarattı. Türk Lirasının da tepki verdiği gördük. Görünüşe göre yetkililer büyüme yanlısı bir gündemle ilerlemek istiyorlar. O yüzden faizleri indiriyorlar. Evet aslında Türkiye'de büyüme var.

'DEĞER KAYBI YAŞAMASI BİR RİSK'

''Bu yıl yüzde 9'luk bir büyümeden bahsediyoruz. İhracat, turizm çok iyi bir iş çıkarıyor ancak Türk Lirasının bu kadar değer kaybı yaşaması bir risk. Çünkü dış finansal ihtiyacı var. Bu da bir risk yaratıyor.''

 'TÜRKİYE'NİN TEMELLERİ ÇOK GÜÇLÜ'

''Uzun vadede Türkiye'nin temelleri çok güçlü. Yüksek büyümenin yaşandığı bir ekonomi; ancak şunun altını çizmek istiyorum. Aslında bu durum sadece Türk Lirası ile alakalı bir durum değil.''

'DOLAR ÇOK GÜÇLÜ'

''Şu an doların çok güçlü olduğu bir noktadayız. Euro karşısında yıl başından bu yana yüzde 8 gibi bir büyüme kazandı. Farklı gelişen piyasalarda gerileme olduğunu görüyoruz.''

'SADECE TÜRKİYE İLE ALAKALI BİR DURUM DEĞİL'

''Sadece Türkiye değil, Brezilya veya Polonya'ya da bakabilirsiniz. Çünkü ne zaman güçlü dolar olursa bu yaşanır. Bu küresel bir risk olur piyasalar için sadece Türkiye ile alakalı bir durum değil. Bu küresel bir risk durumudur şu an."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!