Yandex Metrica

EYT’de yeni detay! KGF için son dakika bilgisi çıktı! İşçi ve işverenler için 7438 nolu kanun her şeyi değiştirecek

EYT’de yeni detay! KGF için son dakika bilgisi çıktı! İşçi ve işverenler için 7438 nolu kanun her şeyi değiştirecek

EYT kapsamında emekli olacak çalışanlarının kıdem tazminatını ödeyecek KOBİ ve KOBİ dışı firmaların söz konusu ödemeyi yapabilmeleri için KGF tarafından devreye alınan Hazine destekli EYT Destek Paketi'ne başvurular bugün başladı.

Ekonomi

23.01.2024, 20:37

Emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) yönelik düzenleme kapsamında emekli olacak çalışanlarının kıdem tazminatını ödeyecek KOBİ ve KOBİ dışı firmaların finansman ihtiyacının karşılanması amacıyla Kredi Garanti Fonu (KGF) tarafından devreye alınan Hazine destekli EYT Destek Paketi'ne başvurular bugün başladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığından alınan bilgiye göre, KGF tarafından devreye alınan Hazine destekli EYT Destek Paketi ile 7438 sayılı Kanun çerçevesinde çalışanlarına emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı ödeyecek KOBİ ve KOBİ dışı firmaların kıdem tazminatından kaynaklanan finansman ihtiyacının karşılanması hedefleniyor.

Bugün başlayan uygulama çerçevesinde şirketler, kamu ve özel bankalara başvuruda bulunabilecek. Sağlanacak finansman desteğinin toplam hacmi 50 milyar lira.

SGK resmen duyurdu: 1993-2019 arasında çalışanlar müjde: Bu şartı karşılayan herkes artık emekli! SGK resmen duyurdu: 1993-2019 arasında çalışanlar müjde: Bu şartı karşılayan... Haberi Görüntüle

KOBİLER İÇİN 13,3 MİLYON LİRA

Uygulama kapsamında KOBİ'ler için 13,3 milyon lira, KOBİ dışı firmalar için 28,5 milyon liraya kadar kredi imkanı sağlanacak. Kefalet oranı KOBİ'ler için yüzde 75 olurken KOBİ dışı firmalar için ise yüzde 70 oldu. Ayrıca azami 6 ay ödemesiz dönem dahil 36 ay vadeyle kullandırım yapılacak.

Samsung'un akıllı yüzüğü tanıtıldı! Galaxy Ring'in özellikleri neler? Samsung'un akıllı yüzüğü tanıtıldı! Galaxy Ring'in özellikleri neler? Haberi Görüntüle

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

* EYT Destek Paketi kapsamında kullandırılacak kredinin faiz/kar payı oranı 24 aya kadar vadeli kredilerde TLREF artı 200 baz puan olarak uygulanacak.

* Paket kapsamında 24 ay üzeri vadeli kredilerde faiz/kar payı oranı TLREF artı 300 baz puan olacak. Söz konusu faiz oranları 1-10 çalışanın kıdem tazminatı ödemesinde kullandırılacak krediler için geçerli olacak.

* Bu çalışan sayısını aşan kullandırımlar için ise faiz/kar payı oranı banka tarafından belirlenecek.

* Söz konusu ödemeler kredi veren tarafından doğrudan 7438 sayılı Kanun kapsamında emekli olacak çalışanların hesabına yatırılacak.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading