banner2

Asgari ücrette 15 bin lira detayı! 5 bin TL'ye bile yok diyerek açıkladı! Temmuzda son 50 yılın en yüksek zammı gelecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL'ye yükseltildiğini duyurmasının ardından gözler asgari ücrete çevrildi. Peki, asgari ücret 10 bin TL'ye mi yükseltilecek? Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken'den katıldığı canlı yayında çarpıcı bir asgari ücret çıkışı geldi. 'Sadece 10 bin TL ile kalmıyor' diyen Palandöken, tazminat hakları ve sigorta primleri gibi kalemlerle bunun yansımasının 14-15 bin TL olacağını söyledi. İşte asgari ücretle alakalı dikkat çeken o açıklamaların detayları...

Ekonomi 29.03.2023, 23:56
Abone ol
Asgari ücrette 15 bin lira detayı! 5 bin TL'ye bile yok diyerek açıkladı! Temmuzda son 50 yılın en yüksek zammı gelecek

Asgari ücrete ara zam gelecek mi? Yeni asgari ücret ne kadar olacak? sorularının yanıtı vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor.

Özellikle emekli maaşlarının 5 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya yükseltilmesinin ardından herkes asgari ücretle alakalı alınacak kararlara yoğunlaştı. 

Asgari ücret zammı ile ilgili yapılan açıklamaları yakından takip eden vatandaşlar bu doğrultuda asgari ücretin 10 bin TL'ye yükselip yükselmeyeceği merak ediyor. Gündeme ilişkin sık sık çarpıcı açıklamalarda bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken'den TV100'de asgari ücretle ilgili dikkat çeken bir açıklama geldi.

EYT ESNAF MAĞDURİYETİNE ÇARE OLAMADI

EYT düzenlemesinin yasalaşmasının ardından emekli maaşlarına zam yapıldığını belirten Palandöken, "5.500 TL, 6.000 TL maaş alan emeklilerin maaşları 7.500 TL'ye çıkarıldı. EYT'de esnafın mağduriyetine çare olamadı, esnafların büyük kısmı emekli olamadı" dedi.

MAAŞLAR ARTIYOR AMA EV KİRALARI DA ARTIYOR

Yeni asgari ücret için artan fiyatlar üzerinden örneklendirmeler yapan Palandöken "Kahvenin kilosu 400 TL'ye çıkarsa peynirin kilosu 200 TL olursa 7.500 TL değil de 10 bin TL de olsa bir işe yaramaz. Maaşlar artıyor ama ev kirası artıyor masraflar artıyor. Ben Ankara'da oturuyorum 5 bin TL'den aşağı kira yok. Vatandaşın emeklinin aldığı zam kendi cebine giremiyor maalesef..." ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRET ARTINCA ÇALIŞAN MASRAFLARI DA ARTACAK

Asgari ücrete ilişkin de konuşan Palandöken "Asgari ücret 10 bin TL olursa ne olur? Esnaf bunu kaldıramaz. Sadece 10 bin TL ile kalmıyor. Çalışanların tazminat hakları var, sigorta primleri var. Yansıması en az 14-15 bin TL olacak. Bu netice itibarıyla çalışanların artması onların daha rahat iş bulmasını da önlüyor. İnsanlar beş kişi çalıştıracağına iki kişi çalıştıracak." dedi.

"ÇALIŞANLAR TABİİ Kİ 10 BİN TL'Yİ HAK EDİYOR"

Palandöken devamında "Önemli olan çalışılan yerin de güvenli olması, o yükü kaldırabilmesi. Çalışanlar tabii ki 10 bin TL'yi hak ediyor. Kiralar belli, kıymanın etin kilosu belli. Faturalar var, çocukların okul masrafları var. Tabii ki geçinmek çok zor. İnsanlar artık restoranda falan yemek yemiyor." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!