banner2

Altın fiyatları için çarpıcı tahmin: Yıl sonunda 1400-1500 liraya kadar çıkacak sonra ise...

Fed’in faiz artırım kararı sonrası altın fiyatlarına ilişkin yapılan yorumlarda, yıl sonuna kadar altın fiyatlarının 1400-1500 liraya yükseleceği ifade ediliyor. Uzmanlar, altını yükselten ekonomik ve enflasyonist risklerin sürdüğünü, bu nedenle gramda 1.450 lira beklentisinin devam ettiğini söyledi.

Ekonomi 21.09.2022, 22:22 21.09.2022, 23:32
Abone ol
Altın fiyatları için çarpıcı tahmin: Yıl sonunda 1400-1500 liraya kadar çıkacak sonra ise...

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, “ABD Merkez Bankası Fed, 27 Temmuz’daki faiz toplantısında, 75 baz puanlık faiz artışı yaptıktan sonra ağustos verilerine dikkat çekmiş ve gelen verilere göre eylüldeki faiz artışı miktarını belirleyeceklerini söylemişti...

Şu anda ABD’nin işsizlik ve enflasyon verilerine bakıldığında piyasalarda Fed’in bugünkü (21 Eylül) faiz toplantısında 75 veya 100 baz puanlık bir artışa gitmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bu durum da altın fiyatlarını baskılıyor” dedi.

FED’İN KARARI ALTININ YÜKSELİŞİNİ HIZLANDIRDI

Altın fiyatlarını artıran gelişmelerin hâlâ devam ettiğini belirten Yıldırımtürk, “Rusya-Ukrayna krizi, buğday ve tahıl sevkiyatındaki sorunlar, Rusya’nın enerji kozunu kullanması ve bunun enflasyon üzerindeki etkileri, Çin ile Tayvan arasındaki gerginliğin tırmanması, iklim krizi nedeniyle güney yarım küredeki kuraklığın gıda fiyatlarını artıracağı beklentisi gibi dünyadaki politik sorunlar masada duruyor. Bu tedirginlik ve belirsizlikler, yerel para birimlerine olan güveni azaltıp altını öne çıkaracak” diye konuştu.

Ons altın (31.1 gram) 5 Ağustos 2020’de tarihinde ilk kez 2 bin doları aşmıştı. Gram ise 20 Aralık 2021’de rekor kırarak 1.000 lirayı test etmişti. Dün ise ons altın 1.669 dolar, gram ise 981 lira seviyesinde seyretti.

Posta'da yer alan habere göre uzmanlar, “Fed, faiz artırmasına rağmen, piyasayı enflasyonun düşeceği konusunda ikna edemezse altında yükseliş hızlanır” diyor.

GRAM ALTIN 1200 LİRAYA KADAR ÇIKAR

Kısa vade için ons altında 1.615-1.715 dolar fiyatlarının takip edileceğini söyleyen Memiş, “Bu geri çekilmeler, elinde dolar bulunduran yatırımcı için orta ve uzun vadede yatırım fırsatı olabilir. Yani dolarla altın alınabilir. Gramda da ons nedeniyle düşüş olsa da aslında altının yükselmesine neden olan jeopolitik riskler devam ediyor. Bugün gram tekrar 1.000 liraya yükseldi. Bu da yine alım fırsatıdır. Çünkü ben gramın uzun süre 1.000 liranın altında kalacağını düşünmüyorum. Yılın son çeyreğinde gramda 1.250 lira ve üzerinde yeni rekorlar bekliyorum” diye konuştu.

Vatandaşı ekran ve serbest piyasa fiyatlarına karşı da uyaran İslam Memiş, şunları söyledi: “Geçen hafta ekranda gram altın 970 liraya kadar düşmüş görünse de serbest piyasada fiyatlar hiç bu kadar düşmedi. Örneğin şu an gramın fiyatı 1.000 lira. İnsanlar çok fazla düşüş olduğunu sanmasın...

Ekranda görülen rakamsal değerler forex (uluslararası döviz piyasası) yani efektif kur üzerinden hesaplanıyor. Bankacılık sisteminde böyle bir rakam ortaya çıkıyor ama ekran fiyatlarıyla serbest piyasa fiyatları arasında fark var.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!