Yandex Metrica

Kamuda tasarruf paketi yolda! Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz açıkladı: Önceliğimiz enflasyonu düşürmek

Kamuda tasarruf paketi yolda! Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz açıkladı: Önceliğimiz enflasyonu düşürmek

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, kamudaki tasarrufa yönelik çalışmalara ilişkin açıklamada bulundu. Yılmaz, yaptığı açıklamada "Devlet, millete hizmet etmek için var. Bu görevini en etkin, en verimli şekilde yapmalı ama bunu yaparken gereksiz harcamaları da olabildiğince azaltarak hem bütçe dengemizi daha sağlıklı yere taşıma hem de bu makro hedeflerimize, özellikle de enflasyonu düşürme hedefimize katkıda bulunma amacını taşıyoruz. Maliye politikasının da para politikasına daha fazla destek olduğu, yapısal reformlarla yine verimliliğin, rekabet gücünün arttırıldığı bir programımız var. Bütün bunların sonunda da enflasyonun düştüğü, dengelerin daha sağlıklı hale geldiği bir ortamda kalıcı bir şekilde sosyal refahı arttırmak istiyoruz" dedi.

Ekonomi

10.05.2024, 11:30

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye'nin ekonomisini güçlendirmek ve enflasyonu düşürmek için yoğun mesai harcarken kamudaki tasarrufa ilişkin çeşitli tedbirleri içeren bir çalışma içerisinde. Gereksiz harcamaların kısılması için gerekli talimatlar verilirken kamudaki tasarruf çalışmaları yakın zamanda hayata geçecek. Konuyla ilgili açıklama Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'dan geldi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Calaraşi Bölgesi'ndeki Dragalina'da Karadeniz-Podișor Doğal Gaz Boru Hattı Projesi Töreni'nin ardından gazetecilere, kamuda tasarrufa yönelik çalışmalara ilişkin açıklamada bulundu.

Kamudaki tasarrufa ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığının yaptığı, çeşitli tedbirleri içeren bir çalışma olduğunu belirten Yılmaz, bu konuda Strateji ve Bütçe Başkanlığının da geniş kapsamlı bir çalışması bulunduğunu söyledi.

Son dakika: Vekaletle kurban kesim bedeli ne kadar? Diyanet resmen açıkladı Son dakika: Vekaletle kurban kesim bedeli ne kadar? Diyanet resmen... Haberi Görüntüle

''GEREKSİZ HARCAMALAR AZALTILACAK''

Çalışmaların konsolide edileceğini ve yakın bir gelecekte olgunlaştırılacağını vurgulayan Yılmaz, şu ifadeleri kullandı;

"Sayın Cumhurbaşkanımızın onayına sunulacak bütün bu maddeler. İşin ana fikri şu; gereksiz harcamaları azaltmak, var olan harcamalarda da verimliliği artırmak. Nasıl artırılacak verimlilik? Odaklanarak. Daha fazla önceliklere odaklanma suretiyle. Bugünkü şartlar altında, Türkiye'nin bugünkü ihtiyaçları düşünülerek harcamaların odaklanması, verimliliğinin artırılması bir yandan da geçmişte belki gerekli olabilirdi ama şu anda anlamını kaybetmiş birtakım kalemlerin tespit edilerek bunlarda azaltmaya gidilmesi."

Para ve maliye politikaları ile yapısal reformları içeren üç ayaklı bir programları bulunduğunu hatırlatan Yılmaz, maliye politikası için kamu tasarruflarının çok önemli olduğunu dile getirdi.

Dolandırıcılardan şeytanın aklına gelmeyecek yeni tuzak! Kasko ve trafik sigortası yaptırmak isteyenlerin peşine düştüler! Dolandırıcılardan şeytanın aklına gelmeyecek yeni tuzak! Kasko ve trafik sigortası... Haberi Görüntüle

''DEVLET MİLLETE HİZMET İÇİN VAR''

Cevdet Yılmaz, çalışmaların tamamlanmasının ardından kamuoyuyla paylaşılacağını dile getirerek, "Kamuoyunun bu anlamdaki beklentilerine, kamuoyunun düşüncelerine de elbette bu dönemde azami bir dikkat gösterilecektir. Kamu elbette görevini yapmalı. Kamu millete hizmet etmek için var. Devlet, millete hizmet etmek için var. Bu görevini en etkin, en verimli şekilde yapmalı ama bunu yaparken gereksiz harcamaları da olabildiğince azaltarak hem bütçe dengemizi daha sağlıklı yere taşıma hem de bu makro hedeflerimize özellikle de enflasyonu düşürme hedefimize katkıda bulunma amacını taşıyoruz.'' dedi.

Ankara'da yaşayanları kızdıracak karar: 7 bin lira ödemek zorundasınız Ankara'da yaşayanları kızdıracak karar: 7 bin lira ödemek zorundasınız Haberi Görüntüle

''BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ ENFLASYONU DÜŞÜRMEK''

''Ülkemizin birinci önceliği enflasyonu düşürmek.'' diyen Yılmaz, şunları kaydetti;

''Dolayısıyla bu konuda çok yönlü bir şekilde yaklaşıyoruz. Bu sadece para politikasıyla düşünülmemesi gereken bir alan. Maliye politikasının da para politikasına daha fazla destek olduğu, yapısal reformlarla yine verimliliğin, rekabet gücünün arttırıldığı bir programımız var. Bütün bunların sonunda da enflasyonun düştüğü, dengelerin daha sağlıklı hale geldiği bir ortamda kalıcı bir şekilde sosyal refahı arttırmak istiyoruz. En genel amacımız da bu. Bunu yapmak için koordineli bir şekilde, bir ekip ruhu içinde, bütün kurumlarımızın katkısıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çalışmalar bittiğinde detaylarını kamuoyuyla paylaşırız."

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Ekonomi


Loading