Zelenski'den Rusya'ya Mariupol önerisi

 Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Rusya-Ukrayna savaşının en çok hissedilen bölgelerden biri olan Mariupol'de ablukada bulunan Ukraynalı sivil ve askerleri, Rus ordusunun geride bıraktığı ölü ve yaralılarla değişmeğe hazır olduklarını söyledi.

Dünya 20.04.2022, 22:43
Zelenski'den Rusya'ya Mariupol önerisi

Rus işgali devam ederken Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Ukrayna'yı ziyaret eden Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile ortak basın toplantısı düzenledi.

YATIRIMLAR ENERJİYİ DE KAPSAMALI

Batının Rusya'ya uyguladığı yaptırımlardan bahseden Zelenski, altıncı paketin petrol ve gaz ithalatı da dahil olmak üzere tam bir enerji ambargosunu içermesini arzu ettiklerini, petrol ambargosu olmadan paketin güçlü olmayacağını kaydetti.

Zelenski, Rusya'nın, "müzakere süreci kapsamında Ukrayna'ya taslak bir belge ilettik" şeklindeki açıklamasını ise "Bu konuda hiçbir şey duymadım. Bize bir şey vermediklerine eminim." ifadeleriyle yalanladı.

"MARİUPOL'DEKİ DURUM KÖTÜYE GİDİYOR"

Büyük kısmı Rusların kontrolüne geçen Mariupol'den de bahseden Zelenskiy, "Mariupol'da durum kötüye gidiyor. Maalesef orada olumlu bir sonuç alamıyoruz. Şehrin ablukasını henüz kaldıramadık. Bunun iki yolu var. Birincisi bize ağır silah yardımlarının sağlanmasıdır. İkincisi ise diplomatik yol. Fakat Rusya henüz bunu kabul etmiyor." dedi.

"ESİR TAKASI YAPABİLİRİZ"

Zelenskiy, Mariupol'de hala Ukrayna askerlerinin direniş gösterdiğini hatırlatarak hem askerlerin hem de sivillerin ablukadan çıkarılması için "Rus ordusu ölülerini ve yaralılarını bırakıp gitti. (Bunlarla) hem askerlerimizi hem de sivillerimizi değişmeye hazırız." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!