Türkiye'nin NATO zirvesindeki zaferi Yunanistan'ı kudurttu

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye’nin İspanya’nın başkenti Madrid’deki NATO zirvesinde herhangi bir sonuç elde etmediğini, revizyonist bir siyaset izlediğini belirterek hazımsızlığını gözler önüne serdi.

Dünya 04.07.2022, 08:30 04.07.2022, 08:49
Abone ol
Türkiye'nin NATO zirvesindeki zaferi Yunanistan'ı kudurttu

Türkiye'nin, İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen ve iki gün süren NATO Liderler Zirvesi'ndeki diplomatik başarısı tüm dünyada genş yankı bulurken Yunanistan'ı kudurttu.

''TÜRKİYE'NİN TAVRINA BAĞLI''

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, haftalık Proto Thema gazetesine verdiği demeşte Türkiye'nin başarısını hazmedemediğini gözler önüne serdi ve şu ifadeleri kullandı; Ege’de ‘sıcak yaz’ yaşanıp yaşanmayacağı, Türkiye’nin tavrına bağlı. Umarım yaşamayız. Türkiye’de iktidar, muhalefet ve çeşitli analistler, Yunanistan’a kim daha çok sözlü saldırıda bulunacak yarışına girdi. Hukuki açıdan dayanaksız, tarihi bilgiden yoksun ve mantıksız taleplerle, Yunanistan’a saldırıyorlar. Başbakan Kiriakos Miçotakis dahil Yunan hükümeti üyelerine hakaretlerde bulunuyorlar.

''ENDİŞE VERİCİ TEHLİKELİ''

Ege Adaları'nın silahsızlandırılmasına ilişkin talepler, Türkiye’nin revizyonist politikasının bir parçasıdır. Türkiye’nin, Yunan adalarının egemenliğinin, bunların silahsızlandırmalarına bağlı olduğu öyküsü, endişe verici ve tehlikelidir.

''HUKUKİ BİR ÖNEMİ ÖNEMİ YOKTUR''

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği ile ilgili Madrid’de imzalanan anlaşmanın hukuki bir önemi yoktur ve tarafları bağlayıcı değildir. Türkiye’nin, Avrupa Ortak Savunma ve Güvenlik Politikası’na dahil edilebilmesi için Yunanistan ve Kıbrıs’ın (Rum kesimi) üye oldukları AB’de oybirliği bulunması gerekiyor.''

''ATİNA KAZANAMADI’'

Buna karşılık ana muhalefetteki Radikal Sol Koalisyon (SYRİZA) milletvekili ve eski dışişleri bakanı Yorgo Katrugalos ise, “Türkiye, Madrid’de ABD, İsveç ve Finlandiya ile ilgili hedeflerine ulaştı. Miçotakis ise zirvede hiçbir şey kazanmadı” dedi. Katrugalos, “Avrupa’nın en demokratik ülkelerinden olan İsveç ve Finlandiya, Türkiye’nin terör ve iadeler ile ilgili gerekçelerini kabul etti” dedi.

'ÇİPRAS: ACI BİR YENİLGİ YAŞADIK

Eski Başbakan ve ana muhalefet lideri Aleksis Çipras, "Acı bir diplomatik yenilgi yaşadık. Eğer ben Madrid'de başbakan olsaydım ve bu yaşansaydı ve aynı zamanda 'TurkAegean' tanımı Türkiye tarafından reklam markası olarak tescil edilmiş olsaydı Madrid'den yaya dönerdim." sözleriyle Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'i yerden yere vurdu.

ERKEN SEÇİM KRİZİ

Madrid'deki zirvenin yankıları sürerken Miçotakis hükümetiyle ilgili bu kez erken seçim söylentileri gündeme geldi. Siyasi analistler, Miçotakis'in Ağustos ayı ortasında bir duyuru yaparak sonbaharda erken seçime gitmesinin beklendiğini açıkladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!