banner2

Rusya Ukrayna'daki diplomatik personelini tahliye ediyor

Ukrayna ordusu dün gece yaptığı açıklama Rus ayrılıkçıların doğuda tatbikatlara başladığını, ülkenin her taraftan kuşatıldığını söyledi. ABD ülkedeki vatandaşlarını tek tek arayıp 'ülkeyi terk edin' derken, Rusya'nın Ukrayna'daki diplomatik personelini çekmeye başladığı bildirildi.

Dünya 12.02.2022, 12:06 12.02.2022, 12:06
Abone ol
Rusya Ukrayna'daki diplomatik personelini tahliye ediyor

Rusya'nın Ria Novosti haber ajansının aktardığı habere göre, Rusya'nın diplomatik personelini Ukrayna'dan çekmeye başladığı bildirildi.

DİPLOMATLAR TAHLİYE EDİLİYOR

Ria Novosti, "Ukrayna'daki Rus diplomatlar ve konsolosluk memurları Rusya'ya gitmeye başladı." dedi.

RUSYA'NIN BÜYÜKELÇİLİK VE KONSOLOSLUKLARINDA RANDEVU ALMAK ZORLAŞTI

Rusya, Ukrayna'yı işgal etme planı olmadığını söyledi ve diplomatik personelinin geri çekildiğini resmen açıklamadı, ancak Rus kaynakları, personeldeki azalmanın Rusya'nın büyükelçilik ve konsolosluklarında randevu almanın artan zorluğundan kaynaklandığını söyledi.

'HER AN GERÇEKLEŞEBİLİR'

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan'ın Cuma günü yaptığı açıklamada , Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin "her an" gelebileceğini söylemesinin ardından ABD ve bazı müttefikler vatandaşlarını Ukrayna'dan ayrılmaya çağırdı . Rusya'nın diplomatik personelini Ukrayna'dan çekmeye başladığı bildirildi.

Uydu görüntüsü, Kırım'ın Novoozernoye kentindeki yeni konuşlandırmaları ve askeri teçhizatı gösteriyor. 

AYRILIKÇILAR TATBİKATA BAŞLADI

Ukrayna Ordusu'ndan dün gece yapılan bir açıklamada, doğudaki Rus yanlısı ayrılıkçıların askeri tatbikatlar düzenlediği ve ülkenin düşman güçler tarafından tamamen kuşatıldığı uyarısı yapıldı. Ordu, topçu, tank ve zırhlı araçlar içeren tatbikatların Rus subaylar tarafından izlendiğini belirtti.

Rusya Belarus ile yaptığı dev tatbikata geçtiğimiz perşembe başlamıştı. Hem Karadeniz'de hem de Azak Denizi'ndeki deniz tatbikatlarının ise gelecek hafta başlaması bekleniyor. Böylece Ukrayna kuzeyde Rus ve Belarus kuvvetleri, doğuda Rus ayrılıkçılar ve güneyde deniz kuvvetleri tarafından kuşatıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!