banner2

Putin'in seferberlik ilanı Avrupa'yı ayağa kaldırdı! Arka arkaya açıklamalar

Rusya lideri Putin'in kısmi seferberlik ilanı Avrupa'da geniş yankı buldu. Birçok ülke karara tepkisini dile getirirken, Avrupa Birliği ve İngiltere seferberlik ilanının Ukrayna'da başarısızlık ve zayıflık ifadesi olduğunu aktardı.

Dünya 21.09.2022, 22:33 21.09.2022, 23:31
Abone ol
Putin'in seferberlik ilanı Avrupa'yı ayağa kaldırdı! Arka arkaya açıklamalar

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ülkede kısmi seferberlik ilan etmesi büyük bir savaşa hazırlık olarak yorumlanırken karar Avrupa'da büyük ses getirdi. Birçok ülke tek tek yaptığı açıklamayla Putin'in kararına tepki gösterdi.

AB VE İNGİLTERE: BAŞARISIZLIK VE ZAYIFLIK! 

Avrupa Birliği (AB) ve İngiltere, Rusya'nın kısmi seferberlik ilanının Ukrayna'da başarısızlık ve zayıflık ifadesi olduğunu aktardı. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve İngiltere Başbakanı Liz Truss, New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kapsamında bir araya geldi. Görüşmeden sonra yapılan ortak açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'daki eylemleri güçlü şekilde kınandı. İki lider, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kısmi seferberlik ilanını, "Rusya'nın işgalinin başarısızlığı" olarak nitelendirdi."Bu zayıflık ifadesidir" denilen ortak açıklamada, Ukrayna'ya desteğin sonuna kadar süreceği vurgulandı.

SCHOLZ: ÇARESİZLİK İLANI

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, New York'ta yaptığı açıklamada, "Rus hükümetinin son kararları bir çaresizlik eylemidir. Rusya, bu suç savaşını kazanamaz" dedi. Putin'in alınan son kararla işleri daha da kötüleştirdiğini savunan Scholz, "Başından beri durumu, Ukraynalıların direnişini ve direnme iradesini, aynı zamanda Ukrayna'nın dostlarının birliğini ve kararlılığını tamamen hafife aldı" ifadesini kullandı.

AVUSTURYA: AÇIK BİR İTİRAF

Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, Putin'in açıklamalarının "zayıflığa işaret ettiğini", bunun ayrıca, "Rus stratejisinin savaş alanında işe yaramadığına yönelik açık bir itiraf" olduğunu söyledi.
Başbakan Karl Nehammer de Putin'in açıklamalarını sert bir şekilde kınayarak durumun çok ciddi olduğunu, daha temkinli bir yanıt verilmesi gerektiğini ifade etti.

DANİMARKA: AVRUPA BARIŞINI TEHDİT

Danimarka Savunma Bakanı Morten Bodskov, Putin'in açıklamalarıyla "Avrupa barışını tehdit ettiğini" aktarırken, "Putin'in yeni ele geçirmeleri ve tehditlerinin tümüyle kabul edilemez" olduğunu belirterek Rusya'ya, Ukrayna'daki saldırılarını ve nükleer silah tehditlerini sonlandırma çağrısı yaptı.

AVUSTRALYA: RUSYA'NIN İDDİALARI ASILSIZ

Avustralya ise Rusya'daki kısmi seferberlik ilanının yanı sıra Ukrayna’nın 4 bölgesinde bağımsızlığa ilişkin referanduma gidilmesi kararına da tepki gösterdi. Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong, "Devlet Başkanı Putin’in emrindeki 'bütün araçları' kullanma tehdidini kınıyor. Rusya’nın toprak bütünlüğünü savunduğu iddiaları asılsızdır” ifadesini kullandı.

FİNLANDİYA: SÜRPRİZ DEĞİL!

Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonen de düzenlediği basın toplantısında, Putin’in kısmi seferberlik ilanının “sürpriz olmadığını” kaydederek, bu kararın Rusya’nın Ukrayna’daki emellerine ulaşmada zorluk yaşadığını gösterdiği yorumunu yaptı.

PUTİN NE DEMİŞTİ?

Rusya Devlet Başkanı, devlet kanallarından yayınlanan ulusal sesleniş konuşmasında "Ülkemizi, toprak bütünlüğünü ve egemenliğini korumak, vatandaşlarımızı ve özgürleştirilmiş bölgelerdeki insanları korumak için Rusya Savunma Bakanlığı ve Rusya Genelkurmay Başkanlığının kısmi seferberlik ilan edilmesine yönelik tekliflerini desteklemek gerektiğini düşünüyorum. İlgili kararnameyi imzaladım" ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!