DOLAR
9.2620 0.92
EURO
10.7921 1.11
ALTIN
526.44 -0.64
BIST
1409.56 -0.16

Polonya göçmenlerin geçişini önlemek için Belarus sınırına duvar örecek

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Belarus sınırındaki göçmen krizinize kalıcı bir çözüm olarak duvar örülmesi için meclise yasa tasarısı sunacaklarını duyurdu.

Dünya 12.10.2021, 20:50
Polonya göçmenlerin geçişini önlemek için Belarus sınırına duvar örecek

Suriye'de yıllardır devam eden iç savaş sebebiyle Avrupa yönlü göç akımı Afganistan'daki Taliban iktidarıyla beraber hız kazandı.

Yunanistan başta olmak üzere Balkan ülkeleri göç akınının önüne geçmek için sınırlarına duvar ve tel örgüler örmeye başladı.

POLONYA DA SINIRINA DUVAR ÖRECEK

O ülkelerden biri de Polonya. Sınıra tel örgü çeken Polonya şimdi de duvar örme kararı aldı.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, devlet televizyonuna konu hakkında açıklama yaptı.

Blaszczak, Belarus sınırında inşa edilmesi planlanan duvara ilişkin yasa tasarısının İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanacağını, bazı yasal sorunlardan dolayı bu hususta tasarı hazırlanmasının öngörülenden daha zor olduğunu belirtti.

3 BİN ASKER TEL ÖRGÜNÜN KORUNMASINDA GÖREV ALIYOR

Şu anda bu sınırın korunması için tel örgü çekildiğini ve 3 bin askerin görevlendirildiğini belirten Blaszczak, bu önlemlerin, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’nun burayı istikrarsızlaştırmak için oluşturmaya çalıştığı “göçmen krizine” karşı alındığını söyledi.

ASKER SAYISI İKİ KATINA ÇIKARILIYOR

Blaszczak, ordunun burada görev yapan asker sayısını iki katına çıkarma hususunda karar aldığını, "göçmen baskısının çok şiddetli olduğunu" öne sürdü.

Ülke basınına göre sınıra yapılacak duvar yaklaşık 109 milyon avroya mal olacak.

SINIRLARA TEL ÖRGÜLER ÇEKİLDİ

Yaklaşık iki ayı aşkın süredir Belarus’un komşu ülkelerindeki sığınmacı gerginliği sebebiyle Letonya, Litvanya ve Polonya sınırlarına tel örgü çekmeye başladı.

Belarus’u göçmenler için “yapay bir rota oluşturmakla” suçlayan Polonya, bu ülkenin Rusya’nın da desteğiyle Afganistan ve Irak gibi Orta Doğu ülkelerinden sığınmacıları kendi ülkesine getirdiğini ve bunlar üzerinden AB’yi istikrarsızlaştırmaya çalıştığını iddia ediyor.

İki ülke arasında sıkışan sığınmacıların soğuk hava koşulları ve yetersiz beslenmeden dolayı zor şartlar altında yaşam mücadelesi verdiği kaydederken geçen ay kötü şartlardan ötürü 5 kişinin vefat ettiğini duyurmuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Anketi Tümü
İstanbul'da son zamanlarda artan trafik sorununun sebebi nedir?