banner2

Parasızlıktan can çekişiyorlar: Avrupa'nın orta yerinde şaşırtan istatistik!

Savaş, enerji krizi ve hayat pahalılığının getirdiği sorunlar Fransa'da halkı canından bezdirdi. Fransızların yarıdan fazlası ay sonunu getiremiyor; her iki kişiden biri parasızlıktan ötürü ya öğle ya da akşam yemeğini 'atlıyor'.

Dünya 01.06.2023, 19:41 01.06.2023, 21:44
Abone ol

Pandemiyle başlayan, ardından Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte tüm dünyayı saran enerji ve gıda krizi Avrupa'ya zor zamanlar yaşatıyor.

Fransa'da yapılan bir araştırma, ülke nüfusunun yarıdan fazlasının geçinemediğini, hayat pahalılığı nedeniyle psikolojik sorunlar yaşadığını, hatta ay sonunu getiremeyen Fransızların yemekte öğün sayısını 2'ye düşürdüğünü ortaya koydu.

Fransız Kamuoyu Enstitüsü (Institut français d'opinion publique) araştırmasının sonuçları L'Express gazetesinde yayınlandı. Buna göre Fransızların 3'te 1'inden fazlası ay sonunu getirmek bir yana, ayın 10'u itibariyle parasızlık çekiyor. Maaş aldıktan 10 gün sonra ceplerinde sadece 100 avronun kaldığını ifade eden Fransızlar, gıda ve sağlık harcamalarını azami derecede kıstı.

Fransız halkının yüzde 56'sı 'geçinemediğini' ifade ederken, ayda 2 bin avrodan az kazanan Fransızlarda bu oran yüzde 65'in de üzerine çıkıyor.

Mali zorluklarla başa çıkmak için bazı aileler temel gıda harcamalarında kesinti yapıyor. Toplumun yüzde 58'i, son 2 ayda gıda harcamalarını azalttığını ifade etti. Parasızlık nedeniyle 2 Fransız'dan 1'i düzenli olarak öğün atlıyor; yani ya öğle ya da akşam yemeği yemiyorlar. 

KUAFÖR YOK, TATİL YOK

Ruhsal sıkıntıların had safhaya ulaştığı ülkede toplumun yüzde 54'ü anksiyete problemleriyle baş etmeye çalışıyor, yüzde 31'i de depresyon ilaçları kullanıyor. Halkın yüzde 41'i parasızlıktan tedavi olmazken, yüzde 40'ı spor salonu abonelik sözleşmesini feshetmeyi ilk yapılacaklar arasında sayıyor.  

Çoğunlukla kadınlar olmak üzere halkın yüzde 69'u kuaföre gidemiyor. IFOB araştırması, halkın 78'inin tatil planından vazgeçtiğini de ortaya koydu. İntihar etmeyi düşünenlerin oranının yüzde 2 gibi çok yüksek bir seviyeye ulaştığı ülkede halkın yüzde 34'ü ise barınma masraflarını kaldıramaz hale geldiklerinden yakınıyor. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!