banner2

Kremlin'den son dakika açıklaması! Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin görüştü

Son dakika haberleri... Kremlin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in telefonda görüştüğünü duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya-Ukrayna arasındaki müzakerelerde çok önemli bir eşik olan İstanbul sürecini liderler düzeyine taşıma teklifini de yineledi. 

Dünya 26.04.2022, 12:50 26.04.2022, 13:20
Abone ol
Kremlin'den son dakika açıklaması! Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin görüştü

Putin'in 24 Şubat sabahı verdiği emirle Rus birlikleri Ukrayna'ya askeri operasyon başlattı. Rusya-Ukrayna arasındaki savaş 2 aydır devam ederken binlerce insan hayatını kaybetti. Evlerini terk edip farklı ülkelere göç eden insanlar oldu. Savaşın bir an önce bitmesini isteyen Türkiye, iki ülke liderini bir araya getirmek için yoğun çaba harcarken Kremlin'den son dakika açıklaması geldi.

ERDOĞAN-PUTİN GÖRÜŞTÜ

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna'daki durumu görüştüklerini söyledi. Görüşme ile ilgili ayrıntıların daha sonra açıklanacağı kaydedildi.

''BARIŞ İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ''

Ateşkes sağlanmasının, insani koridorların etkin şekilde işletilmesinin ve tahliyelerin güvenli şekilde gerçekleştirilmesinin önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, herkese zarar veren bu gidişatın durdurulması ve kalıcı bir barışın tesis edilmesi için Türkiye’nin elinden gelen gayreti göstermeye devam edeceğini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya-Ukrayna arasındaki müzakerelerde çok önemli bir eşik olan İstanbul sürecini liderler düzeyine taşıma teklifini de yineledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin'e Rusya-Ukrayna arasında barışa giden yolun açılması için İstanbul görüşmelerinde yakalanan olumlu ivmenin devamının herkesin yararına olduğunu iletti.

İLK DURAK ANKARA OLDU

Öte yandan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, dün Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sayın Guterres ile bir araya geldik. Mevcut durumu, atılabilecek adımları kapsamlıca değerlendirdik. Önce ateşkes, kalıcı barış için her türlü adımı atıyoruz. Yarın Putin ile görüşeceğiz. Savaşın bitmesi için görüşmelerimizi sürdürüyoruz" şeklinde açıklama yapmıştı.

GUTERRES, PUTİN'LE GÖRÜŞECEK

Diğer taraftan, Guterres'in bugün Moskova'ya gideceği ve Rus Lider Putin ile Ukrayna'da barış konusunu ele alacakları açıklanmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!